3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Wzmożone kontrole policji i sanepidu
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wzmożone kontrole policji i sanepidu

W ostatnim czasie w sklepach coraz częściej można spotkać kontrole policji i pracowników inspekcji sanitarnej. To efekt zalecenia Ministerstwa Zdrowia, które zobowiązało zarówno policję, jak i sanepid do wzmożonych kontroli w zakresie przestrzegania dotychczasowych obostrzeń. Takie kontrole są również widoczne w Śremie.

Od pewnego czasu funkcjonariusze policji oraz pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie sprawdzają, czy w sklepach, komunikacji miejskiej, a także w innych obiektach użyteczności publicznej przestrzegane są przepisy sanitarne związane z pandemią. Kontrole głównie dotyczą przestrzegania zaleceń DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.

Czwarta fala pandemii nabiera na sile. W czwartek, 25 listopada w całym kraju zanotowano 28 128 nowych przypadków zakażenia. Niemal 500 osób zmarło. W powiecie śremskim na 191 wykonanych testów, aż 80 zakończyło się wynikiem pozytywnym. Jedna osoba zmarła. 1250 osób aktualnie przebywa na kwarantannie.

Ministerstwo Zdrowia, mimo bardzo dużej ilości zakażeń, nie decyduje się na wprowadzenie obostrzeń. Receptą rządu na powstrzymanie czwartej fali zachorowań ma być bardziej zdecydowane egzekwowanie przestrzegania wcześniej już wprowadzonych zasad sanitarnych, między innymi obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Przypominamy, że należy zakrywać usta i nos maseczką między innymi w pojazdach komunikacji zbiorowej, w urzędach, kościele, w sklepach, bankach, na dworcach, w zakładach pracy oraz innych budynkach użyteczności publicznej.

Podczas ostatniej konferencji ministra zdrowia w środę, 24 listopada Adam Niedzielski potwierdził, że wydał nakaz wzmożenia kontroli sanitarnych we wszystkich punktach handlowych w kraju.

Wzmożone kontrole policji i sanepidu

Bardzo ważnym elementem, na którym się teraz skupiamy i zwracamy uwagę jest egzekucja podstawowych obowiązków związanych z noszeniem maseczek. Razem z policją ustaliliśmy sobie priorytety kontrolne i widać jak to działa. Statystyka działań policji za ostatnią dobę (22.11) to łącznie ponad 2800 wydanych mandatów. Od początku działań jest to już ponad 127 tys. mandatów. Zlecono na moje życzenie wzmożenie działalności kontrolnej sanepidu, które ukierunkowane jest w stosunku do przedsiębiorców. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 2 tys. takich kontroli, a łącznie było ich już ponad 23 tys. Sanepidy, na poziomie powiatowym i wojewódzkim, są zobowiązane do prowadzenia działań i te kontrole są prowadzone z policją – mówił Niedzielski

O tym, że w śremskich sklepach pojawili się funkcjonariusze policji oraz pracownicy inspekcji sanitarnej poinformowali nas nasi czytelnicy. Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie przyznaje, że kontrole są systematycznie przeprowadzane. – Kontrole były, są i będą nadal prowadzone. Sytuacja epidemiologiczna jest poważna – podkreśla Urszula Sitnicka. Kara pieniężna, jaką może nałożyć inspektor na placówkę handlową, która nie stosuje się do zasad sanitarnych, to nawet 5 tys. zł.

Z kolei podinsp. Włodzimierz Pieprzyk z KPP w Śremie również przyznaje, że funkcjonariusze w ramach codziennej służby prowadzą kontrole. Zwracają uwagę na to, czy mieszkańcy stosują się do obostrzeń. – Policja za brak prawidłowo nałożonej maseczki w sklepie czy innym miejscu publicznym, może nałożyć mandat wysokości od 20 do 500 zł. Dotychczas najwyższa grzywna wynosiła 300 zł – informuje oficer prasowy.

Wzmożone kontrole policji i sanepidu

Czy te działania będą skuteczne w walce z pandemią? Minister zdrowia zapewnia, że „jeśli sytuacja będzie coraz bardziej poważna to nie wykluczone, że w grudniu będą wprowadzone dodatkowe obostrzenia”.

Czytaj także: Śremianin ukarany mandatem za brak maseczki w sklepie

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...