4.9 C
Śrem
poniedziałek, 28 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościNa sygnalePedofila w Kościele. Abp. Gędecki nie wyda akt dotyczących pedofilskiej afery

Pedofila w Kościele. Abp. Gędecki nie wyda akt dotyczących pedofilskiej afery

Czy policja wejdzie do poznańskiej kurii i dokona przeszukania w sprawie pedofili w Kościele w związku ze sprawą byłego księdza pochodzącego z powiatu śremskiego? Kuria twierdzi, że nie ma nic do ukrycia, a samych dokumentów kościelnej sprawy wydalenia księdza Krzysztofa G. z duchowieństwa nie posiada.

Kuria Metropolitalna nie posiada dokumentów – oryginałów czy kopii, których wydania domaga się Sąd. Rozumiemy i popieramy potrzebę rzetelnego wyjaśnienia sprawy, ale jedyną i skuteczną drogą ich pozyskania jest zwrócenie się Sądu do Stolicy Apostolskiej w trybie międzynarodowej pomocy prawnej – informuje rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, ksiądz Maciej Szczepaniak. – Bezkrytycznie powielane w mediach informacje o przetrzymywaniu w Kurii jakiegoś „obszernego dossier” i innych tajnych dokumentów są nieprawdziwe. Kuria nie może wydać akt, których nie ma – tłumaczy duchowny.

Dokument ten dla sądu w Chodzieży jest istotny. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Krzysztof G. w postępowaniu kanonicznym poznańskiej kurii przyznał się do kontaktów seksualnych z ministrantem Szymonem z Chodzieży. Dlatego został usunięty z kapłaństwa.

Z komunikatem kurii nie zgadza się mecenas Artur Nowak, który reprezentuje w sądach ofiary księży pedofilów. Jego zdaniem kurie mają kopie takich dokumentów w kancelariach tajnych. Mówił także o tym publicznie Piotr Szeląg, były ksiądz, doktor prawa kanonicznego.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzą sądu, teraz do kurii powinna wkroczyć policja i urządzić przeszukanie obiektu, a sam arcybiskup Gądecki powinien zostać ukarany karą grzywny, za niewykonanie postanowienia sądu. Czy tak się stanie? Do sprawy będziemy wracać.

Krzysztof G. to były ksiądz i osoba pochodząca z powiatu śremskiego, w przeszłości pełnił on posługę duszpasterską między innymi w parafii Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie. Było to już po tym, jak wobec księdza G. wysnuto oskarżenia o molestowanie ministranta w Chodzieży, gdzie wcześniej ksiądz Krzysztof pełnił tam posługę. W tym czasie miał przez dłuższy czas molestować nastoletniego wówczas ministranta Szymona.

Do zabronionych czynów z udziałem księdza G. i ministranta Szymona miało dochodzić w latach 2001-2012.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...