3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Chcieli zwiększyć bezpieczeństwo. WZDW nie widzi potrzeby
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Chcieli zwiększyć bezpieczeństwo. WZDW nie widzi potrzeby

Kórniccy radni chcieli zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Śremskiej z drogą wojewódzką. Konkretny pomysł zakładał postawienie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. WZDW odrzuca pomysł i argumenty.

21 września na rzeczonym skrzyżowaniu doszło do śmiertelnego wypadku, w którym w zderzeniu z ciężarówką zginęły dwie kobiety, mieszkanki powiatu śremskiego, które podróżowały osobowym mercedesem. Ta tragedia sprawiła, że ponownie w społeczeństwie podniesiono temat poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu poprzez zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej regulującej ruch pojazdów zarówno na obwodnicy jak i dla tych włączających się z drogi podporządkowanej tj. ul. Śremskiej.

Do WZDW wystosowano stosowane zapytanie w tej sprawie. W imieniu zainteresowanych interpelację w tej sprawie złożył Maciej Brylski, radny z rady miejskiej w Kórniku.

Zdaniem WZDW skrzyżowanie jest bezpieczne i nie ma potrzeby dbać o dalszą poprawę bezpieczeństwa na nim.

W uzasadnieniu decyzji WZDW o lokalizacji sygnalizacji świetlnej w tym miejscu możemy przeczytać, że „skrzyżowanie zapewnia wystarczającą widoczność oraz możliwość przejazdu wszystkim uczestnikom ruchu, którzy przestrzegają obowiązujących przepisów i zasad ruchu drogowego wynikających z istniejącej na skrzyżowaniu organizacji ruchu”.

Zdaniem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich kierujący włączający się do ruchu z ul. Śremskiej może w jednoznaczny i niebudzący wątpliwości sposób ocenić, czy wjazd na skrzyżowanie w tym danym momencie jest bezpieczny.

Również w argumentacji WZDW zastosowania nie znajdują argumenty radnego, że to skrzyżowanie jest szczególnie niebezpieczne. Z informacji uzyskanych z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wynika, że na tym skrzyżowaniu w ostatnich latach doszło jedynie do trzech wypadków. Przy czym w roku minionym służby nie odnotowały żadnego wypadku w tym miejscu.

Każdorazowo przyczyna wypadku leżała po stronie kierujących, którzy włączali się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...