10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościChcieli zwiększyć bezpieczeństwo. WZDW nie widzi potrzeby

Chcieli zwiększyć bezpieczeństwo. WZDW nie widzi potrzeby

Kórniccy radni chcieli zwiększenia bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Śremskiej z drogą wojewódzką. Konkretny pomysł zakładał postawienie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. WZDW odrzuca pomysł i argumenty.

21 września na rzeczonym skrzyżowaniu doszło do śmiertelnego wypadku, w którym w zderzeniu z ciężarówką zginęły dwie kobiety, mieszkanki powiatu śremskiego, które podróżowały osobowym mercedesem. Ta tragedia sprawiła, że ponownie w społeczeństwie podniesiono temat poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu poprzez zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej regulującej ruch pojazdów zarówno na obwodnicy jak i dla tych włączających się z drogi podporządkowanej tj. ul. Śremskiej.

Do WZDW wystosowano stosowane zapytanie w tej sprawie. W imieniu zainteresowanych interpelację w tej sprawie złożył Maciej Brylski, radny z rady miejskiej w Kórniku.

Zdaniem WZDW skrzyżowanie jest bezpieczne i nie ma potrzeby dbać o dalszą poprawę bezpieczeństwa na nim.

W uzasadnieniu decyzji WZDW o lokalizacji sygnalizacji świetlnej w tym miejscu możemy przeczytać, że „skrzyżowanie zapewnia wystarczającą widoczność oraz możliwość przejazdu wszystkim uczestnikom ruchu, którzy przestrzegają obowiązujących przepisów i zasad ruchu drogowego wynikających z istniejącej na skrzyżowaniu organizacji ruchu”.

Zdaniem Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich kierujący włączający się do ruchu z ul. Śremskiej może w jednoznaczny i niebudzący wątpliwości sposób ocenić, czy wjazd na skrzyżowanie w tym danym momencie jest bezpieczny.

Również w argumentacji WZDW zastosowania nie znajdują argumenty radnego, że to skrzyżowanie jest szczególnie niebezpieczne. Z informacji uzyskanych z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu wynika, że na tym skrzyżowaniu w ostatnich latach doszło jedynie do trzech wypadków. Przy czym w roku minionym służby nie odnotowały żadnego wypadku w tym miejscu.

Każdorazowo przyczyna wypadku leżała po stronie kierujących, którzy włączali się do ruchu z drogi podporządkowanej.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...