Poznańska Fundacja ATQI od 2017 roku realizuje, między innymi pod honorowym patronatem burmistrza Śremu oraz Instytutu Antropologii i Etnologii UAM, na terenie miasta i powiatu śremskiego projekt Spotkania Kultur. Przed nami kolejna edycja pod hasłem „Spotkania Kultur. Migranci: Ja – Ty – My”.
– Projekt „Spotkania Kultur. Migranci: Ja – Ty – My” ma na celu ukazanie potencjału społeczno – kulturowego migrantów i migrantek mieszkających na terenie Śremu, przeprowadzenie pilotażu Miejsca Integracji Społecznej (dla cudzoziemców), współtworzenie wraz z lokalną społecznością działań na rzecz dialogu międzykulturowego, w tym: warsztatów językowych, artystycznych, spotkań z innymi kulturami, wystawy, konkursu oraz ankiet i badań etnograficznych – wyjaśnia Anna Płygawko, z Fundacji ATQI i jednocześnie zaprasza do udziału w projekcie wszystkie osoby pochodzące z innych kultur oraz mieszkańców Śremu.
Pierwsze wydarzenie, czyli „Spotkanie Ukraińsko-Polskie. Świętujemy 30. rocznicę niepodległości Ukrainy” zaplanowano na sobotę, 27 listopada w Bibliotece Publicznej w Śremie .
Tego dnia w przestrzeni biblioteki odbędą się warsztaty językowe, międzypokoleniowe – inspirowane sztuką ukraińską – warsztaty plastyczne, czytanie poezji i smakowanie potraw.
Szczegółowy program:
- 10.00 – 12.00 Warsztaty – język ukraiński w praktyce.
- 12.00 – 14.00 Międzypokoleniowe warsztaty plastyczne inspirowane sztuką ukraińską pt. ,,Sztuka – język integracji”.
- 15.00 – 17.00 Smaki z Ukrainy – poczęstunek, czytanie poezji, muzyczne opowieści, rozmowy, tworzenie biblioteki z literaturą ukraińską (zapraszamy do przekazywania książek i czasopism).
- 17.00 – 18.00 Spotkanie informacyjne nt. projektu ,,Spotkania Kultur. Migranci: Ja – Ty – My” w Śremie – zapraszamy wolontariuszy do współtworzenia m.in.: Miejsca Integracji Społecznej w Śremie.
- 18.00 – 20.00 Dialog międzykulturowy w praktyce. Spotkanie z Maciejem Pastwą, który opowie o projektach społecznych, ekologicznych, edukacyjnych realizowanych w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
– Ponadto w ramach projektu, od listopada 2021 do czerwca 2022, odbędą się także kolejne spotkania poświęcone innym kulturom oraz warsztaty ze sztuki i języków obcych. Chcemy tworzyć Miejsce Integracji Społecznej. W planach są także warsztaty w szkołach podstawowych, do których uczęszczają dzieci pochodzące z innych krajów i grup etnicznych, a także konkurs plastyczny dla dzieci i wywiady z migrantami i migrantkami. Chcemy poznać ich motywy przyjazdu, historie, problemy i radości. Planujemy także spotkania z wolontariuszami i wolontariuszkami chcącymi wspierać i tworzyć działania na rzecz migrantów i migrantek. A zwieńczeniem tych działań będzie wystawa, finał konkursu, wykład oraz eko happening na zakończenie projektu – podsumowuje Anna Płygawko.
Projekt realizowany jest dzięki funduszom EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Wartość dotacji wynosi 22 700 euro. Państwami darczyńców są Norwegia, Islandia, Liechtenstein. Partnerzy: Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego, TV Relax Śrem, Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta ,,Nadzieja”, Szkoła Podstawowa nr 5 ze Śremu oraz BSCG Spółka z.o.o.