10.7 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremZmarła Jadwiga Mitręga, profesor śremskiego LO

Zmarła Jadwiga Mitręga, profesor śremskiego LO

Smutne wieści docierają z Liceum Ogólnokształcącego w Śremie. W środę, 17 listopada zmarła Jadwiga Mitręga, nauczyciel, pedagog i wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Pogrzeb odbył się w sobotę, 20 listopada w Międzychodzie. A tak panią profesor wspominają jej wychowankowie.

Jadwiga Mitręga, przez przyjaciół nazywana również Jagodą, w śremskim LO pracowała przez całe swe zawodowe życie, przekazując uczniom miłość do literatury, języka i kultury francuskiej. Uczyła również języka rosyjskiego i pracowała w bibliotece szkolnej, była tłumaczem przysięgłym języka francuskiego i egzaminatorem OKE.

Profesor Jadwiga Mitręga była zafascynowana Francją i jej kulturą i jak nikt inny, potrafiła zarazić pasją do tego języka swoich wychowanków, przygotowując dla społeczności szkolnej niezapomniane wymiany międzyszkolne. Organizowane w ciągu wielu lat wyjazdy do Fougeres w Bretanii zapisały się w pamięci wielu pokoleń uczniów liceum złotymi zgłoskami, tworząc barwną kartę historii szkoły i niepowtarzalny klimat szkolnych lat oraz międzynarodowych przyjaźni, pozwoliły wielu z nas bliżej poznać Bretanię i nie tylko…

Pani Profesor była osobą niezwykłą, kochającą ludzi, a szczególnie młodzież, poświęcającą każdą wolną minutę tym, którym przekazywała nieograniczony świat swych wartości. Zapamiętamy Ją również jako człowieka oddanego innym, dla którego słowa nauka, kultura, praca, odpowiedzialność, wychowanie, człowiek – znaczyły naprawdę wiele, a dowodem tego były liczne nagrody, jakie otrzymała w ciągu ponad 35 lat pracy dydaktycznej i wychowawczej (m. in. nagrody Kuratora Oświaty czy Ministra Edukacji Narodowej).

Doświadczona przez trwającą latami chorobę, nie poddawała się i wciąż inspirowała – energią i wiarą w przyszłość – do pracy swoich aktualnych i dawnych uczniów, wychowanków, koleżanki i kolegów z Liceum.

Jej oddanie i miłość do ludzi, a także szacunek dla dorobku przeszłych pokoleń stały się wzorem dla wszystkich tych, którzy mieli to wyjątkowe szczęście spotkać Panią Profesor na swojej drodze.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci…

Oprac. DG

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...