3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Kolej Plus. II etap naboru wkrótce dobiegnie końca
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kolej Plus. II etap naboru wkrótce dobiegnie końca

Do 24 listopada wnioskodawcy Programu Kolej Plus zobowiązani są do przygotowania dokumentów aplikacyjnych wraz ze wstępnymi studiami planistyczno-prognostycznymi.

Jak informuje PKP PLK w listopadzie 2020 r. wpłynęło 79 wniosków. Do II etapu naboru do Kolei Plus samorządy zleciły opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych dla 47 projektów. W tej puli jest 39 liniowych i 8 punktowych – dotyczących budowy nowych przystanków. Szacowana wartość wniosków przekracza 16 mld zł i obejmuje około 1300 km linii kolejowych.

5 pośród tych projektów pochodzi z naszego województwa. Pośród tej piątki jest naturalnie odtworzenie linii kolejowej ze Śremu do Czempinia.

– Duża liczba zleconych wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych, obejmujących przeszło tysiąc km linii, pokazuje, że kolej jest ważna dla mieszkańców i władz samorządowych ze względu na wzmocnienie komunikacji i rozwój regionów. Kolejnym etapem jest formalno-merytoryczna ocena dokumentów. Następnie będzie lista projektów zakwalifikowanych do realizacji – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych cytowany w komunikacie.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego.

Temat odbudowy połączenia kolejowego Śremu liczy już sobie 12 lat. Wywołał go burmistrz Adam Lewandowski w 2009 roku. Przez te lata nie zostały wykonane żadne fizyczne prace na torach, a szacowany koszt inwestycji wzrósł kilkukrotnie. W 2019 roku szacowany koszt inwestycji oscylował w przedziale od 160 do 200 mln zł. Na dzień dzisiejszy mówi się o kosztach przekraczających 310 mln zł.

Źródłofot. Pixabay
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...