3.8 C
Śrem
sobota, 26 listopada, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościKsiąż Wlkp.Ty Bambrze! To brzmi dumnie

Ty Bambrze! To brzmi dumnie

W piątkowy wieczór, 19 listopada w świetlicy wiejskiej w Zaborowie odbyło się arcyciekawe spotkanie. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Zaborowo Nasza Wieś Dawniej i Dziś” oraz Koła Gospodyń Wiejskich do wsi zawitali członkowie Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Pierwsi Bambrzy przybyli z niemieckiego Bambergu do Wielkopolski w 1719 roku. Skorzystali oni z zaproszenia ówczesnych rajców miejskich i biskupów, którzy zaoferowali im ziemie w okolicach Poznania.

– Był to czas III wojny północnej. Gospodarze z Bambergu osiedli się na zgliszczach podpoznańskich wsi i zaczęli je odbudowywać. Dźwignęli zrujnowaną gospodarkę. Dzięki swej zapobiegliwości, oszczędności, pracowitości i znajomości pracy na roli, a także umiejętnościom rzemieślniczym oraz przy zachowaniu pełnej lojalności wobec władz miasta dokonali tego, co wydawało się niemożliwe. Jako społeczność wyznania rzymskokatolickiego szybko zasymilowali się z ludnością miejscową – wspominał Aleksander Kubel z Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Z mieszkańcami Zaborowa spotkali się także Ryszard Skibiński, prezes TBP oraz Dominika Marciniak, która zaprezentowała tradycyjny, aczkolwiek odświętny strój bamberski. Okazuje się, że Bamberki wręcz celebrowały cały proces ubierania szat, a ich ubiór inspirował ówczesną modę.

Piątkowe spotkanie przeplatane było barwnymi opowieściami o Bambrach, ich tradycjach, historii i wkładzie w rozwój Wielkopolski. – Dziś poznańscy Bambrzy szczycą się swoją historią, która dowodzi, iż właściwa współpraca pomiędzy różnymi nacjami jest nie tylko możliwa, ale też może przynosić pewne efekty. Przez 300 lat znaczna część Bambrów odeszła od pracy na roli i zaczęła realizować się w różnych zawodach, specjalnościach i piastować różne urzędy – podkreślał Ryszard Skibiński.

Kto ze znanych osób ma bamberskie korzenie? Gdzie ich spotkamy?

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

 

 

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Agencja marketingowa KT24.agency

0
Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...