17.1 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremMówili o skoordynowanym systemie wsparcia dla osób niepełnosprawnościami
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Mówili o skoordynowanym systemie wsparcia dla osób niepełnosprawnościami

W czwartek, 18 listopada w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego odbyła się konferencja środowisk i instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnościami, która była poświęcona szukaniu rozwiązań skutecznego wspierania osób ze szczególnymi potrzebami. – Potrzebne są konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety – apelowali uczestnicy.

– Nie trzeba nikogo przekonywać, że konieczne jest stworzenie na poziomie lokalnym skoordynowanego systemu realizacji usług społecznych wspierających osoby z niepełnosprawnością opartego na podmiotowości osób z nich korzystających – mówiła na wstępie Maria Świdurska, kierownik śremskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W czwartkowej konferencji w Muzeum Śremskim udział wzięli między innymi burmistrz Śremu, radni miejscy, przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz lokalnych fundacji i stowarzyszeń, skupionych na wsparciu osób z niepełnosprawnościami (Centrum Dialogu i Motywacji przy OPS, Koło  Dzieci i  Młodzieży  Niepełnosprawnej „Smoki”, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztaty Terapii Zajęciowej). Jako pierwszy głos zabrał Adam Lewandowski.

Pragnę podkreślić, że widzę potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Kilka miesięcy temu ratusz przeszedł drobną modernizację, która jednak ma znaczący wpływ na obsługę osób ze szczególnymi potrzebami. W przyszłości poprawimy także dostępność placówek oświatowych dla osób z niepełnosprawnościami. Musimy mieć na uwadze ich potrzeby, bowiem wykluczanie tych osób z życia społecznego jest nie do przyjęcia – podkreślał burmistrz

 

Potrzebę niwelowania barier i łatwiejszy dostęp do obiektów publicznych sugerowała także jedna z uczestniczek, mama dziecka, które choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku. – Musimy zwrócić uwagę na bariery architektoniczne. Są takie miejsca w Śremie, które są niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Chociażby są to basen czy plaża miejska w Śremie. Mój synek mieszka blisko plaży, ale nie może z niej korzystać – mówiła.

Uczestnicy konferencji rozmawiali także między innymi o usługach świadczonych lokalnie, chociażby takich jak „Opieka wytchnieniowa” czy „Asystent  Osobisty  Osoby Niepełnosprawnej”. Mówiono także o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza zawodowej, a także samodzielności. – To ważne, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły same stanowić o sobie, aby miały szansę na pracę zawodową, w której mogłyby się realizować. Konieczne są już konkrety – zaznaczyła Dominika Stefaniak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Z kolei terapeuta Monika Łuczak, zwracała uwagę na niezależne życie osób z niepełnosprawnościami. – Te osoby potrzebują ogromnego wsparcia, często psychologicznego i naszej empatii. Musimy do nich docierać. Musimy nauczyć się reagować na problemy osób ze szczególnymi potrzebami. Niestety nie potrafimy rozmawiać z sąsiadką, która choruje na cukrzycę. Nie potrafimy zapytać jak jej pomóc. Nie umiemy się komunikować. Musimy się tego nauczyć i zastanowić, dlaczego osoby z niepełnosprawnościami nie chcą sięgać po wsparcie. Dzieje się tak, ponieważ wstydzimy się mówić o chorobie, wstydzimy się mówić o swojej niepełnosprawności, bo to jest odbierane jako słabość – podkreślała.

Podsumowaniem konferencji może być wypowiedź Dominiki Stefaniak, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowych. – Dużo rozmawiamy o naszych działaniach, ale aby były one dobrze skoordynowane to potrzebne są konkrety. Teraz, dziś! – podkreślała.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe