19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem muralami stoi. Ten najnowszy jest wyjątkowy
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Śrem muralami stoi. Ten najnowszy jest wyjątkowy

Punktualnie w czwartkowe południe grupa dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli „odsłoniła” nowy mural na mapie Śremu. Nowy ścienny malunek jest jednak inny od dotychczasowych. Niesie też ze sobą inne przesłanie.

Na mapie miasta pojawił się nowy mural. Jego uroczyste odsłonięcie, czy też bardziej precyzyjnie – oddanie do użytku – nastąpiło w czwartek 18 listopada. Nowy mural przedstawia kobietę z dzieckiem. Najprawdopodobniej matkę dziecka, która znajduje się na wózku inwalidzkim. Jak widać na muralu, jest ona zadowolona, pełna uśmiechu, radosna. Niepełnosprawność dla niej nie jest przeszkodą, jest czymś normalnym, czymś z czym spotykamy się na co dzień. I właśnie w tę stronę wymierzona jest kampania Stowarzyszenia CREO. W kierunku niepełnosprawności jako czegoś, co nie stanowi podstawy do wykluczenia społecznego. – To jest tylko cecha – mówi Joanna Bauerfiend.

Mural jest ukoronowaniem współpracy na linii gmina Śrem i Stowarzyszenie CREO. Współpraca ta polega na szerokim zrozumieniu i traktowania na równi osób z niepełnosprawnościami. – W czterech placówkach oświatowych rozpoczniemy działania dotyczące dostępności. Duże jest również działań edukacyjnych, żeby wszyscy zrozumieli, że żyjemy razem, wspólnie i że niepełnosprawność to nie jest problem – mówi Barbara Jabłońska, naczelnik pionu edukacji urzędu miejskiego w Śremie, która również uczestniczyła w czwartkowych uroczystościach.

Sama kampania muralowa ma promować aktywność, ma promować działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, ma promować to, że osoby z niepełnosprawnościami są pośród nas. Realizują takie same aktywności, jak my, jako dzieciaki integrują się, mają swoje pasje, podejmują różnego rodzaju prace zawodowe, tworzą rodziny i właśnie w tym projekcie nawiązujemy do rodziny, do dzieci – ideę kampanii wyjaśnia Joanna Bauerfiend ze Stowarzyszenia CREO, które stoi za projektem.

Mural powstał ręką Marka Maksimovicha z Wow Wall Studio, ale współtworzyli go także mali mieszkańcy naszej gminy. Wszyscy ci, zarówno w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, którzy zostawili swój ślad na muralu – odcisk dłoni.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...