15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościDziś Światowy Dzień Rzucania Palenia
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

W Polsce co roku z powodu palenia umiera około 70 tys. osób i jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS i wypadków razem wziętych. Dlatego też od ponad 30 lat, w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku święto to przypada 18 listopada.

Światowy Dzień Rzucania Palenia ma na celu uświadomienie palaczom, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

– Światowy dzień rzucania palenia przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. W Polsce obchodzony jest od 1992 roku – wspomina Urszula Sitnicka, powiatowy inspektor sanitarny.

Z informacji przekazanych przez PSSE w Śremie wynika, że każdego roku ponad pięć milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. tzw. biernych palaczy.

W XX wieku zmarło z tego powodu 100 mln osób. Jeśli w najbliższej przyszłości nie ograniczymy palenia tytoniu, to do roku 2030 ponad osiem milionów ludzi na świecie będzie corocznie umierać na choroby odtytoniowe, a łączna liczba zgonów odtytoniowych wzrośnie do 250 mln – podkreśla Sitnicka

W Polsce co roku z powodu palenia umiera około 70 tys. osób, jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS i wypadków razem wziętych.

Jeśli kwestie zdrowotne nie są w stanie przemówić do rozsądku palaczy, być może uczyni to prosta ekonomia. – Paląc jedną paczkę papierosów dziennie o wartości 15 zł, wydajemy miesięcznie 450 zł, a rocznie aż 5400 zł – podkreśla dyrektor PSSE w Śremie.

Oprac. DG

Źródłofot.pixabay
Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe