0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Kultura Wodny świat Józefa Wilkonia
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wodny świat Józefa Wilkonia

Już w najbliższą niedzielę, 21 listopada w Muzeum Śremskim kolejne ważne wydarzenie. Tego dnia odbędzie się wernisaż prac Józefa Wilkonia, niezwykłego artysty, znanego między innymi z ilustracji do książek dla dzieci.

Józef Wilkoń to postać niezwykle barwna. Zasłynął jako ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych.

Urodził się 12 lutego 1930r. w Bogucicach k. Wieliczki. I właśnie dzieciństwo spędzone w tej malowniczej wsi wpłynęło na prace artysty.

Wilkoń studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci.

Wodny świat Józefa Wilkonia

 

Artysta ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutsche Jugendliteraturpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.

Swoje prace wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata – od Centre Pompidou poprzez Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję, po Japonię i Koreę Południową.

Dzieła Wilkonia znajdują się w licznych muzeach. Między innymi w Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Museum of Picture Books w Oshima, Chihiro Art Museum w Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie – wspomina Ewa Nowak

Najważniejsze ostatnie publikacje z ilustracjami Józefa Wilkonia to: „Księga Dżungli”(2009), „Pan Tadeusz”(2015) i „Don Kichote”(2016). – Napisana i zilustrowana przez niego książka „Psie życie” została uznana w Polsce za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona Brązowym Medalem w pięćdziesiątym jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013 – dodaje Ewa Nowak.

W 2019 roku Jego Królewska Mość Król Hiszpanii Filip VI przyznał Józefowi Wilkoniowi Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej za wkład w rozwój kultury hiszpańskiej.

Wodny świat Józefa Wilkonia

W notce czytamy: „Inspiracją dla artysty jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z dzieciństwa, które spędził w podgórskiej miejscowości Bogucice. Malownicze pejzaże, tajemniczy świat zwierząt, wśród których dorastał. Jego twórczość ilustracyjna zadziwia różnorodnością form. Artysta chętnie eksperymentuje z technikami malarskimi, chociaż najczęściej używa tuszy, akwareli i suchych pasteli. Na początku lat 90. zainteresował się rzeźbą, która z czasem stała się dla niego równie ważna jak ilustracja. Z drewna i blachy artysta stworzył olbrzymią kolekcję zwierząt – „Arkę Wilkonia”.

Wystawa „Wodny świat” prezentuje ponad 60 przedstawień ryb i zwierząt z olbrzymiego, stworzonego przez artystę bestiarium. Będzie dostępna do 6 stycznia 2022 roku.

Natomiast wernisaż odbędzie się 21 listopada o godzinie 16.00. Wstęp wolny!

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...