14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Jest szansa na nowoczesne segregowanie odpadów
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jest szansa na nowoczesne segregowanie odpadów

Gmina Śrem przygotowuje się do wprowadzenia pilotażowego systemu indywidualnej segregacji odpadów komunalnych w zabudowie wielolokalowej. Potwierdzają to urzędnicy śremskiego ratusza, którzy odpowiedzieli na interpelację Piotra Mulkowskiego. Radny zaproponował wprowadzenie systemu znakowania worków z odpadami. Jest zatem szansa na rozwiązanie przetestowane w Ciechanowie.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o interpelacji radnego miejskiego Piotra Mulkowskiego, który podniósł sprawę mieszkańców blokowisk. Mają oni płacić wyższe stawki za gospodarowanie odpadami w porównaniu z właścicielami domów jednorodzinnych. Wynika to głównie z problemów z segregacją śmieci. Radny zaproponował burmistrzowi wprowadzenie systemu, który pomoże identyfikować worki ze śmieciami z konkretnymi mieszkańcami. Okazuje się, że ratusz przymierza się do takiego rozwiązania.

Z informacji przekazanych przez urząd miejski wynika, że w 2021 roku na 19 kontroli strumienia odpadów komunalnych z gminy Śrem, aż 14 wykrytych nieprawidłowości dotyczyło odpadów przekazywanych ze śremskich bloków. Stąd też propozycja, by lokatorzy płacili dotychczasową stawkę 31 zł za osobę.

Jest jednak rozwiązanie, które może znacznie poprawić segregacje odpadów na osiedlach. W odpowiedzi na pismo radnego Mulkowskiego czytamy, że gmina Śrem przygotowuje się do wprowadzenia pilotażowego systemu indywidualnej segregacji odpadów komunalnych.

– W tym celu odbyło się spotkanie z firmą zajmującą się produkcją systemów pozwalających na identyfikację wytwórcy odpadów w zabudowie wielolokalowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele urzędu miasta, spółdzielni mieszkaniowej, śremskiego TBS oraz Elżbieta Polowczyk – zarządca nieruchomości. Przedstawione przykłady wdrożenia systemu indywidualnej segregacji odpadów, na przykładzie Ciechanowa, w zabudowie wielolokalowej spotkały się z aprobatą wszystkich uczestników spotkania – informuje Robert Mielcarek, naczelnik pionu rolnictwa i gospodarki komunalnej śremskiego ratusza.

Urząd, przymierzając się do wprowadzenia nowego systemu, wybrał firmę, która zajmie się opracowaniem analizy techniczno-finansowej. – Analiza odpowie na pytania o ekonomiczne uzasadnienie decyzji o wdrożeniu systemu, szczególnie w obliczu kar grożącym samorządom za brak realizacji obowiązku segregacji odpadów. Jednym z celów analizy jest także optymalizacja rozmieszczenia i ilości punktów gromadzenia odpadów – podkreśla naczelnik.

Zatem wszystko wskazuje na to, że urząd przychylnym okiem spojrzał na innowacyjne rozwiązanie zastosowane w Ciechanowie, o którym pisaliśmy już kilkukrotnie…

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...