4.1 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Ciepło w Śremie górę! Prawie 60 zł/GJ
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ciepło w Śremie górę! Prawie 60 zł/GJ

Drożyzna, wszędzie drożyzna, a pensje stoją. Gdzie się nie obejrzymy, tam biją nas po kieszeni: na zakupach, na stacjach paliw, a od miesięcy także na cieple. Podwyżki odczują tysiące osób, które zamieszkują zasoby Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie. Podwyżka dotyczy również mieszkańców osiedla SM przy ul. Poznańskiej oraz części mieszkańców Kórnika.

Od 10 września obowiązują nowe taryfy za energię cieplną dostarczaną przez Ciepłownię Śrem Sp. z o. o.. Jak nietrudno się domyślić – są one znacznie wyższe od tych obowiązujących do tamtego dnia. Jednak są one legalne, ba zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki.

Nowe stawki regulują, że od 10 września odbiorcy ciepła płacą za 1GJ nawet 59,52 złote! To najwyższa ze stawek, którą ponosi większość śremian. Nieco niższą opłatę za 1GJ wyliczono dla mieszkańców Kórnika (56,42 zł/GJ) i mieszkańców ul. Poznańskiej w Śremie (55,55 zł/GJ). To i tak olbrzymia różnica w stosunku do tego, co jeszcze obowiązywało przed sezonem grzewczym. Wtedy wg stawek przyjętych w połowie 2020 roku śremianie i kórniczanie płacili od 37,22 zł/GJ do 40,81 zł/GJ. Maksymalna nowa i obowiązująca już taryfa jest o blisko 60 procent wyższa od tej, wg której ciepło rozliczane było w roku minionym.

Pamiętajmy jednak, że są to jedynie ceny za ciepło. Do końcowej ceny trzeba jeszcze doliczyć opłatę za przesył i dystrybucję ciepła do naszych mieszkań.

Ciepło w górę
fot. arch. red. / M. Czubak

Dlaczego dopiero teraz tak liczna społeczność mieszkańców Śremu i nie tylko się o tym dowiaduje? Po ponad dwóch miesiącach od wejścia w życie nowych stawek i  niemal dwóch miesiącach, od kiedy mieszkańcy ogrzewają mieszkania ciepłem dostarczanym przez Ciepłownię Śrem? Bo dopiero teraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Śremie o tym najemców i właścicieli lokali w zasobach SM informuje.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...