0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Kultura Zaproszenie. III Wieczór z filmem górskim
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zaproszenie. III Wieczór z filmem górskim

Po ponad rocznej przerwie powraca do naszego miasta festiwal filmów górskich. Już 25 listopada w Kinoteatrze Słonko odbędzie się niezwykłe wydarzenie „Góry w Śremie. III Wieczór w filmem górskim”.

Spotkanie pasjonatów filmów górskich zostanie zorganizowany w ramach Lądek Film Tour oraz we współpracy z Festiwalem Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Start festiwalu o godz. 18. Tego dnia zostaną wyświetlone cztery obrazy:

– Loved By All: The Story of Apa Sherpa” (Kanada, 14 min.)

Wiosną każdego roku Mount Everest przyciąga ludzi z całego świata. W jego cieniu żyją Szerpowie, twardzi i niezwykle religijni ludzie. Pomimo pieniędzy napływających w ich rejon w związku z wyprawami na najwyższy szczyt świata, Szerpowie nadal żyją skromnie i ubogo, bez dostępu do edukacji. Apa Sherpa, chłopak pochodzący z regionu Khumbu, wszedł na Everest 21 razy. Pracę tragarza w górach rozpoczął w wieku 12 lat.

„This Mountain Life” (Kanada, 78 min.)

Martina wraz z 60-letnią mamą Tanią wyruszają na 6-miesięczną wyprawę przez zdradliwe Góry Nadbrzeżne Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Trasa ta nie została nigdy wcześniej pokonana przez zespół dwuosobowy. W przygodę Martiny i Tanii wplecione są niezwykłe portrety osób, będących uosobieniem wytrwałości i pasji.

– „Mountain of the Crystal Diggers” (Francja, 34 min.)

Film opowiada o wysiłkach włożonych w pokonywanie trudności, jakie góry stawiają przed każdym, kto w swojej naiwności wierzy, że uda mu się je pokonać. To przede wszystkim opowieść o przyjaźni między ludźmi w górach. Film ukazuje inny sposób obcowania z górami, na które patrzymy, których słuchamy, którymi się dzielimy.

„Legenda Klimka” (Polska, 42 min.)

To dokument o działaniach Wojciecha Nietykszy, skromnego konstruktora pierwszych radiotelefonów używanych przez ratowników w polskich górach. To przez radiotelefony Klimek padły słowa o pierwszym zdobyciu Mount Everest zimą przez Polaków. Historia opowiedziana przez wnuczkę Wojciecha Nietykszy.

Karnety na festiwal w cenie 30 złotych do nabycia w kasie kina lub poprzez serwis Bilety24.pl.

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...