16.5 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Zmiany organizacyjne w śremskim szpitalu
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zmiany organizacyjne w śremskim szpitalu

W piątek, 12 listopada w Szpitalu Powiatowym w Śremie wprowadzono zakaz odwiedzin. Decyzja ta jest podyktowana dynamicznym wzrostem zakażeń Covid. Zmiany dotyczą także doręczania paczek dla pacjentów. Jest jednak dobra wiadomość. Utrzymano porody rodzinne.

Prezes śremskiego szpitala podjął decyzję, by z dniem 12 listopada wstrzymać możliwość odwiedzin pacjentów. Stało się tak, ponieważ dynamicznie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem.

Odwiedziny są możliwe tylko w sytuacjach wyjątkowych, po konsultacji i uzgodnieniu szczegółów z lekarzem dyżurnym, lub kierownikiem oddziału – podkreśla Michał Sobolewski

Nowe zasady dotyczą również oddziału pediatrycznego, na którym mali pacjenci mogą przebywać tylko z jednym opiekunem. Co ważne, na tę chwilę, żadne decyzje odnośnie otwierania oddziałów covidowych w śremskim szpitalu nie zapadły. Przypomnijmy, że podczas poprzednich fal pandemii miejsca oddziałów: pediatrycznego, urologii i rehabilitacji neurologicznej były poświęcone na działalność oddziałów covidowych. Łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem zostały zlikwidowane, decyzją Wojewody Wielkopolskiego, z dniem 31 maja.

– Zależy nam na tym, aby szpital przede wszystkim służył pacjentom „niecovidowym”, a tych jest najwięcej. W tej chwili nie planujemy zamykania oddziałów. Ponadto pragnę zaznaczyć, że zakaz odwiedzin nie ma wpływu na bieżące funkcjonowanie szpitala. Oddziały szpitalne przyjmują pacjentów w trybie planowym i nieplanowym. Na dotychczasowych zasadach działają poradnie – zapewnia prezes Sobolewski.

Porody rodzinne

Dyrekcja śremskiego szpitala zgodziła się utrzymać porody rodzinne. Przyszłej mamie może towarzyszyć jedna osoba. – Proszę pamiętać, że nadal obowiązują zasady egzekwowania certyfikatów po szczepieniu lub certyfikatów ozdrowieńca. Przy braku zaszczepienia lub przechorowania Covid wymagamy, by osoba towarzysząca wykonała test PCR. Jest on ważny 48 godzin. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych, ponieważ czasem trudno jest przewidzieć termin rozwiązania, szpital umożliwia osobie towarzyszącej wykonanie szybkiego testu antygenowego. Wówczas nie pobieramy za to opłat – dodaje prezes.

Warto dodać, że są szpitale, w których zawieszono oddziały położnicze. Tak stało się na przykład w Gostyniu, lecz ich funkcję w tym zakresie przejmują inne placówki. – Szpital w Śremie jest gotowy na przyjęcie większej liczby pacjentek. Zwracam też uwagę na to, że nie istnieje regionalizacja i pacjentka zawsze może wybrać szpital, w którym chce rodzić, bez względu na ograniczenia pandemiczne – zapewnia Michał Sobolewski.

Co z paczkami?

Można przekazywać paczki dla pacjentów, które należy zostawić w szatni, przy biurze przyjęć planowych. Paczki można zostawiać codziennie, w godzinach 10.00 – 12.00, 15.00 – 17.00. Należy jednak pamiętać, aby każda paczka była opisana imieniem i nazwiskiem, a także nazwą oddziału, na którym pacjent przebywa. Do szpitala należy wchodzić wejściem głównym, od dużego parkingu.

– Mam ogromną prośbę do osób, które wchodzą do szpitala. Pamiętajmy, że wciąż obowiązują nakaz zasłonięcia nosa i ust maseczką, a także dezynfekcja rąk. Bramka przy wejściu przy poradniach automatycznie zmierzy państwa temperaturę – przypomina Michał Sobolewski.

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...