20 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚmierć ciężarnej. Poseł Dolata nie widzi związku z ustawą antyaborcyjną i orzeczeniem...
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Śmierć ciężarnej. Poseł Dolata nie widzi związku z ustawą antyaborcyjną i orzeczeniem TK

Podczas poniedziałkowej konferencji Zbigniewa Dolaty (PiS) w Śremie polityk musiał zmierzyć się z pytaniami o aborcję oraz protestami mieszkańców kraju po śmierci ciężarnej 30-latki w szpitalu w Pszczynie.

We wrześniu tego roku w pszczyńskim Szpitalu Powiatowym zmarła 30-letnia kobieta. Była w 22. tygodniu ciąży. Przy przyjęciu na oddział stwierdzono u niej bezwodzie, potwierdzono też zdiagnozowane wcześniej wady wrodzone płodu.

W trakcie hospitalizacji płód obumarł, a po niespełna 24 godzinach, w wyniku wstrząsu septycznego, zmarła także pacjentka. Sprawa trafiła do prokuratury. W wiadomościach SMS ujawnionych przez rodzinę można przeczytać, że pacjentka obawiała się o swoje życie. Bała się, że jeśli dojdzie do sepsy, to już ze szpitala nie wyjdzie. Tak się niestety stało, 30-latka zmarła.

To spowodowało masowe protesty mieszkańców Polski. W wielu miastach odbyły się marsze pod hasłem „Ani jednej więcej”. Pikietujący łączą śmierć kobiety z ustawą aborcyjną i orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Trudno więc, szczególnie politykom Prawa i Sprawiedliwości, uniknąć pytań w tej sprawie. Spytałem o to posła Dolatę, który w poniedziałek gościł w Śremie, gdzie zorganizował konferencję prasową poświęconą Polskiemu Ładowi, z którego kilkanaście mln zł trafi do gmin powiatu śremskiego.

Oto odpowiedź posła Zbigniewa Dolaty:

Wykorzystywanie śmierci tej pacjentki w celach politycznych jest absolutnie niegodnie, ponieważ różnych zdarzeń medycznych, które kończą się śmiercią człowieka jest bardzo wiele. Ja nie przesądzam, czy to był błąd medyczny, czy dało się coś zrobić, żeby uratować tę kobietę. Jedno można powiedzieć z całą pewnością – ustawa i orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie miało żadnego wpływu na to, co się wydarzyło i te osoby, które próbują łączyć te dwa zdarzenia, w sposób cyniczny i haniebny wykorzystują śmierć człowieka do własnych celów politycznych – usłyszałem w odpowiedzi.

Odpowiedź posła Dolaty wpisuje się w trend innych, które w tej kwestii wypowiadają politycy PiS. Jak podaje Onet.pl, ma to być centralnie sterowane, a politycy Prawa i Sprawiedliwości mieli zostać poinstruowani przez władze ugrupowania, jakiego rodzaju odpowiedzi udzielać, gdyby padały takie pytania.

Poseł Zbigniew Dolata niejednokrotnie udowodnił, jaki ma stosunek do aborcji między innymi poprzez te głosowania:

  • poparł projekt ustawy ograniczający dostęp do pigułki „dzień po”;
  • sprzeciwił się obywatelskiemu projektowi ustawy „Ratujmy Kobiety” zwiększającej dostępność aborcji;
  • poparł w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj Aborcję” zakazującej aborcji ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby.
Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe