0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Śrem 103 lata Niepodległości – kalendarium uroczystości
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

103 lata Niepodległości – kalendarium uroczystości

Przed nami 103. rocznica uzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak co roku, w całym powiecie śremskim, zaplanowano szereg wydarzeń. Do wspólnego świętowania zapraszają gminy Dolsk, Śrem, Książ i Brodnica.

W czwartek, 11 listopada przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień będzie obfitował w szereg patriotycznych wydarzeń. Już w środę, 10 listopada w Szkole Podstawowej Jana Pawła II w Brodnicy odbędzie się uroczysta wieczornica. W tym wydarzeniu udział zapowiedzieli burmistrz Śremu, seniorzy i szkolna społeczność. Początek zaplanowano na godzinę 18.00.

Także w środę, na „Rozmowy o Niepodległości” zaprasza Klub Senior+. O godzinie 10.00 spotkanie historyczne poprowadzi lider Śremskich Spacerów Historycznych. A o godzinie 16.00 na rozmowy o patriotyzmie zaprasza Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Natomiast w czwartek (godz. 10.00) w Śremie w ramach Powiatowych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbędzie się złożenie kwiatów na cmentarzu parafialnym przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Artystycznie w Dolsku

W Dolsku obchody odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 10.00 uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Dolsku.

Następnie, w asyście pocztów sztandarowych, uczestnicy przemaszerują na dolski rynek, gdzie pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Dolskiej zostaną złożone kwiaty. W tym miejscu odbędzie się również występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dolsku.

Natomiast w samo południe, w strzelnicy Bractwa Kurkowego w Dolsku rozegrany zostanie Otwarty Indywidualny Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Dolsk.

Wywieśmy flagę

W Książu Wlkp. oficjalna część obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędzie się w czwartek, 11 listopada w kościele pw. NMP Wniebowziętej i św. Mikołaja w Książu Wlkp., gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. W jej trakcie, dokładnie o godz. 12.00, gmina Książ Wlkp. przyłączy się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

Wzorem lat ubiegłych również i Państwa zachęcamy do zaśpiewania hymnu w samo południe. Po nabożeństwie przedstawiciele lokalnego samorządu złożą kwiaty pod Pomnikiem Rozstrzelanych na miejscowym Rynku – informuje Teofil Marciniak

Ksiąscy urzędnicy zachęcają również, by tego wyjątkowego dnia zawiesić flagę narodową na swojej posesji. – 11 listopada to wyjątkowa data w kalendarzu – Narodowe Święto Niepodległości. Dzień, w którym Polacy po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej odzyskali niepodległość, a państwo polskie wróciło na mapę świata. Jedną z form uczczenia tego ważnego święta jest wywieszenie flag narodowych na budynkach instytucji publicznych, zakładów pracy i prywatnych posiadłości. Symbol ten jest wyrazem patriotyzmu, świadomości narodowej, a przede wszystkim wolnej i niepodległej Ojczyzny. Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców gminy Książ Wlkp. do uczczenia Święta Niepodległości poprzez wywieszenie flagi narodowej – podkreśla Teofil Marciniak.

Lecz nie tylko ksiąski samorząd zamierza uczcić Narodowe Święto Niepodległości. – W jego obchody planuje włączyć się również ksiąska społeczność. Niewielkie grupy, składające się z maluchów, nieco starszych dzieci, aż po seniorów, będą podejmować ciekawe inicjatywy o charakterze kulturalnym, muzycznym, zręcznościowym, kulinarnym czy rozrywkowym. Część wydarzeń odbędzie się również w świecie wirtualnym – informuje Mariola Kaźmierczak z ksiąskiego CK.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na plakacie. – Już dziś serdecznie państwa zapraszamy do skorzystania ze świątecznych atrakcji – zachęca Kaźmierczak.

Uroczystości w Manieczkach

Wójt gminy Brodnica zaprasza do wspólnego uczczenia Niepodległości. 11 listopada o godzinie 10.35 zaplanowano złożenie kwiatów przy popiersiu Józefa Wybickiego, a następnie wspólne odśpiewanie hymnu. O godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Manieczkach odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny.

Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich w Jaszkowie proponuje spędzenie tego dnia aktywnie. – Zapraszamy do udziału w Niepodległościowym Rajdzie Pieszym z Jaszkowa do Brodnicy przez Góry Żabińskie i kto będzie chętny z powrotem do Jaszkowa – zachęca Renata Czupała.

Trasa rajdu będzie mieć około 7 kilometrów. – Wyruszamy o godz. 11.00 z parkingu przy kościele pw. św. Barbary w Jaszkowie. W Brodnicy planujemy zatrzymać się przy grobie gen. Józefa Wybickiego, a następnie odwiedzić siedzibę rodu Mańkowskich. Proponujemy spotkanie z Jerzym Mańkowskim, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz ciepły posiłek, czyli tzw. zupę legionisty. Nie zabraknie również słodkich rogali – zapewniają organizatorzy.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...