16.5 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Ponad 30 tys. zł na czytelnictwo w powiecie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Ponad 30 tys. zł na czytelnictwo w powiecie

Śremska Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego oraz CK w Książu Wlkp. otrzymały wsparcie z Biblioteki Narodowej z przeznaczeniem na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych.

To jedyne biblioteki z terenu powiatu śremskiego, które otrzymały takie dofinansowanie. Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim otrzyma 9.692,00 zł z kolei do śremskiej biblioteki trafi dokładnie 26.923,00 zł. Całkowity budżet projektu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 wynosi ponad 160 mln zł, z czego w 2021 r. wydatkowane będzie 26 mln zł.

Smuci fakt, że do programu nie przystąpiły jednostki bibliotek w Dolsku oraz Brodnicy. Złożenie wniosku nic nie kosztuje, a za środki finansowe można doposażyć biblioteki w najnowsze bądź ciekawe publikacje, których zawsze brakuje w czytelniach.

Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych jest kontynuacją i rozwinięciem działań Priorytetu 1 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020 oraz wcześniejszego programu własnego Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.

Oprócz dotychczasowego zakresu udzielania wsparcia finansowego na zakup publikacji, w edycji NPRCz 2.0 w latach 2021-2025 środki z budżetu państwa mogą być wydatkowane przez biblioteki publiczne również na zakup usług zdalnego dostępu do książek w formie e-booków, audiobooków czy synchrobooków.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) jest największym i jednym z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury. W ramach realizacji Programu w latach 2021–2025 ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...