15.6 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremTrochę inna lekcja historii
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Trochę inna lekcja historii

1 listopada tuż tuż. W związku z tym Iwona Grabarkiewicz, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Dąbrowy, zaprosiła uczniów na nietypową lekcję historii, która odbyła się w grodzewskim lesie.

W środę, 27 października uczniowie klasy 7B ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowie udali się do lasu w pobliskim Grodzewie. – Celem wycieczki dydaktycznej było posprzątania trochę zapomnianego miejsca – cmentarza ewangelickiego – wyjaśnia Marcin Szydłowski, dyrektor szkoły.

Pomysłodawczynią tej niezwykłej lekcji była Iwona Grabarkiewicz, wychowawczyni 7B i zarazem nauczycielka historii, która uwielbia zarażać młode osoby swoją pasją.

Muszę przyznać, że uczniowie z wielką werwą i poszanowaniem wysprzątali groby i ich obejście, a także zapalili znicze i oddali się zadumie – podkreśla Marcin Szydłowski, który również pomagał przy pracach porządkowych

Dyrektor zapewnia, że szkoła na stałe zaopiekuje się tym miejscem. – Małymi kroczkami odnowimy zapomnianą nekropolię. Będziemy się nią opiekować nie tylko w czasie listopadowego święta. Jako pedagodzy jesteśmy dumni z postawy i zaangażowania uczniów. Taka praca to najskuteczniejsza metoda nauczania i wychowania – dodaje.

Zapomniany protestancki cmentarz znajduje się w dębowo – sosnowym grodzewskim lesie. Powstał on wraz z osiedleniem się przybyszy z Niemiec, Pomorza i Śląska w 1785 roku i był użytkowany do lat 50-tych XX wieku.

Z tablicy informacyjnej wynika, że ostatni pochówek miał miejsce w czerwcu 1952 roku. Od tego czasu cmentarz uległ zapomnieniu i dewastacji. Początkowo zachowało się 27 nagrobków oraz kilka mogił. Jednak z roku na rok stan nekropolii pogarszał się. Brakuje tablic epitafijnych umożliwiających datowanie pochówków.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe