31 C
Śrem
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremZłote Pasmo dla chóru Corda Cordi
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Złote Pasmo dla chóru Corda Cordi

Do Śremu płyną dobre wieści. W miniony weekend, chór Corda Cordi, działający przy parafii Najświętszego Serca Jezusa zdobył „Złote Pasmo” – nagrodę XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni.

XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni odbył się w sobotę, 23 października. Udział w nim wzięły dwa śremskie chóry Corda Cordi oraz Cantavi ad Homini. To było dla nich ważne wydarzenie, do którego przygotowywały się w dość trudnych warunkach. Nie da się bowiem ukryć, że okres pandemii nie był łatwy w podtrzymywaniu działalności wielu chórów. Niektóre z nich nie wytrzymały próby czasu. Nie poddał się temu chór Corda Cordi ze Śremu. Przez cały ten trudny czas, choć w ograniczonym zakresie, utrzymywał swoją aktywność. Przed pandemią zespół wielokrotnie brał udział w różnorodnych koncertach, przeglądach i konkursach muzyki sakralnej i chóralnej. Wszystko zatrzymał lockdown.

W tym roku Agnieszka Panas, dyrygent chóru podjęła wyzwanie, aby przygotowywać swoich chórzystów do XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni.

Chór Corda Cordi zaprezentował program: „Laudate Pueri” Dawida Kusza, „Jasnogórska Bogurodzica” w opracowaniu ks. Zbigniewa Piaseckiego, „Ojcze nasz” Tomasza Kaniewskiego oraz „Piosenka jest dobra na wszystko” w opracowaniu Andrzeja Borzyma.

W konkursie wzięły udział chóry akademickie, kameralne i parafialne; dorosłe i młodzieżowe. Śrem reprezentowały dwa chóry – Corda Cordi z parafii NSJ oraz Cantavi ad Homini. Wykonania oceniane były przez jury w składzie – prof. dr hab. Andrzeja Ryłko, prof. dr hab. Arkadiusza Kaczyńskiego, prof. dr hab. Monikę Bachowską oraz mgr Michała Rajewskiego.

Podczas ogłoszenia werdyktu podkreślano wysoki poziom przygotowania wszystkich chórów. Zwrócono też uwagę na profesjonalizm i niezwykłą wrażliwość dyrygentów. W tej kategorii nagrodzone zostały dwie osoby, w tym dyrygent chóru Corda Cordi – Agnieszka Panas. Dostrzeżono jej talent i umiejętność niezwykłej komunikacji ze śpiewającymi oraz zdolność ciekawego interpretowania prezentowanych pieśni. Doceniono też trafny dobór repertuaru.

Po nagrodach specjalnych przyszła kolej na ocenę wykonań chóralnych. Z wielkim zaskoczeniem, ale też ogromną radością został przyjęty werdykt o przyznaniu Złotego Pasma dla chóru Corda Cordi ze Śremu pod dyrekcją Agnieszki Panas. Chór został doceniony za piękne brzmienie i za bardzo dobre wykonanie wcale niełatwych kompozycji. Szczególnie zaciekawiła jurorów prapremiera kompozycji Tomasza Kaniewskiego „Ojcze nasz”, napisana specjalnie dla chóru Corda Cordi. Sukces zespołu jest więc pośrednio również sukcesem samego kompozytora.

Na koniec warto nadmienić, że chór Cantavi ad Homini również zdobył nagrodę XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni. Przyznano mu „Srebrne Pasmo”.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe