14.8 C
Śrem
sobota, 21 maja, 2022

Strona główna Aktualności Polski Ład – ponad 12 mln na inwestycje w powiecie śremskim
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Polski Ład – ponad 12 mln na inwestycje w powiecie śremskim

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki I naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Na liście rankingowej inwestycje z powiatu śremskiego.

Szef rządu w poniedziałek wziął udział w konferencji dotyczącej ogłoszenia wyników pierwszego naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolniej Polski”– podkreślił premier Morawiecki

Zdaniem rządu, program ten ma szanse zmienić oblicze miast i miasteczek, gmin ale też i całych województw, bo również województwa mogły aplikować o środki w ramach Polskiego Ładu.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, wyraził z kolei zadowolenie, że  wiele inwestycji, w ramach tego funduszu to są w dużej mierze inwestycje w małych miastach. To są inwestycje drogowe, wodno-kanalizacyjne, takie które były najbardziej potrzebne i długo wyczekiwane od lat. Do takich należą te inwestycje z powiatu śremskiego, które znalazły się na liście programu.

Najwięcej środków otrzyma powiat śremski na zadanie wymiany nawierzchni drogi powiatowej na odcinku Błociszewo – Śrem (2 mln 857 tys. zł). W dalszej kolejności znalazł się projekt gminy Dolsk o wartości 2 mln 850 tys. zł na przebudowę drogi gminnej w Międzychodzie. Brodnica otrzyma 2 mln 583 tys. zł na budowę sieci wodociągowej Brodnica-Piotrowo oraz modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Piotrowie – etap II. Ponad 2,5 mln złotych trafi również do gminy Śrem. Tutaj z kolei środki te mają być rozdysponowane na przebudowę ciągu komunikacyjnego starego miasta – ul. Kościuszki i ul. Wyszyńskiego. Natomiast do Książa Wielkopolskiego z Polskiego Ładu wpłynie 1 mln 447 tys. zł z przeznaczeniem na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Sczanieckiej w Książu Wlkp.

Łącznie na inwestycje w ramach Polskiego Ładu na terenie Wielkopolski przeznaczone będzie niemal 2 mld złotych.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda Jednostka Samorządu Terytorialnego czy związek JST mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie.

Więcej znajdziesz w czwartkowym e-wydaniu!

Zamów dostęp do cyfrowego wydania już teraz!

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Policjant udaremnił dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Nietrzeźwy miał prawie 2 promile

Sytuacja miała miejsce dziś, tj. 20 maja na ul. Chłapowskiego, między blokami w Śremie. Łukasz Góra poruszając się samochodem niemal zderzył się z pijanymi...

Pożar traktora w Rusocinie

W piątek, o godzinie 11.25 wpłynęło zgłoszenie o pożarze na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Rusocinie. Zgłaszający poinformował o pożarze traktora, który znajdował...

Kolejna zbiórka darów pojechała na Ukrainę

- W Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zakończyliśmy trzeci etap policyjnej zbiórki rzeczy dla potrzebujących pomocy i walczących o wolność Ukrainy. Dzięki współpracy z...