20 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremAutoportret wewnętrzny – relacja z wernisażu
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Autoportret wewnętrzny – relacja z wernisażu

W niedzielę, 24 października w Muzeum Śremskim odbył się wernisaż wystawy „Autoportret wewnętrzny”. W „akwarium” zaprezentowano prace Piotra i Witolda Adamczyków.

Piotr i Witold Adamczyk to bracia bliźniacy, którzy od wielu lat tworzą prace plastyczne. Czasem prezentują indywidualne projekty, czasem wspólne dzieło.

Piotr Adamczyk ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Edukacji Wizualnej w Łodzi. Dyplom z malarstwa zdobył pod kierunkiem prof. Romy Hałat. Artysta uprawia malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm, lecz nie odżegnuje się też od sztuki figuratywnej. Pan Piotr wiele lat współpracował z prasą jako rysownik i karykaturzysta. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce.

Dla Piotra to różnice są punktem wyjścia w odnajdywaniu podobieństw. Prezentuje różne, cały czas odmienne podejście do tworzenia, zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym – wyjaśnia Ewa Nowak, kurator wystawy

Natomiast Witold Adamczyk studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych (późniejszej ASP) w Łodzi na kierunku wychowanie plastyczne. Dyplom uzyskał w 1992 roku w pracowni malarstwa prof. J. Bigoszewskiego. Artysta ma również doktorat w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pod kierunkiem prof. A. Leśnika. Artysta brał udział w 30 wystawach indywidualnych i 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Tworzy prace symboliczno-abstrakcyjne.

Głównym kryterium działań Witolda jest szukanie różnic w podobieństwach, a co za tym idzie wykonywanie prac takimi samymi materiałami – pędzle, wałki, farby o tej samej konsystencji, na wspólnych i tych samym krosnach malarskich – dodaje Ewa Nowak

Na wystawie podziwiać można prace obu malarzy, pokazujące ich przeżycia, „wspólne wnętrze”, a także dochodzenie do początków wspólnej tożsamości.

Wystawa będzie dostępna do 14.11. Wstęp wolny.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe