4.1 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Śrem Wandale grasują na skwerze
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Wandale grasują na skwerze

Pod osłoną nocy, z soboty na nadzielę, 17 października nieznani sprawcy zdemolowali skwer przy alei Solidarności w Śremie. Wandale poprzewracali betonowe kosze na śmieci i ławki. O tej sprawie poinformował nas czytelnik, który wybrał się na poranny spacer. Sprawa trafiła już na policję.

– To był obraz nędzy i rozpaczy. Niestety to nie pierwszy raz. Okoliczni mieszkańcy zapewniają, że niejednokrotnie zgłaszali na policję akty wandalizmu i picie alkoholu na terenie skweru. Po zmroku strach tam wejść – mówi pan Robert, autor zdjęć, które opublikowaliśmy na Facebooku.

Pod postem pojawiło się ponad 80 komentarzy zbulwersowanych czytelników, ale również i mieszkańców tej okolicy, którzy zwracają uwagę, że to nie był pierwszy raz. Okazuje się, że w tym miejscu dość często spotykają się grupki młodych osób, które piją alkohol, dostają małpiego rozumu i niszczą co popadnie.

– Swego czasu, wracałam tym skwerem po godzinie 23.00 pieszo z pracy i weekendami aż strach było tamtędy przejść. Ciemno i na co drugiej ławeczce imprezy, a jak większa grupka to sobie ławki „poprzenosili”. Naprawdę tak ciężko, by straż miejska patrolowała to miejsce? Teraz założone zostało oświetlenie i ławki nowe. Brak tylko monitoringu – zauważa pani Kornelia.

Podobne spostrzeżenia pojawiły się w pozostałych komentarzach. Czytelnicy sugerują przejrzenie miejskich kamer. – Sprawdzić monitoring. Zapewne gdzieś się wyłapie prawdopodobna grupkę wandali. Kara finansowa. Naprawa własnymi rękami. Podanie nazwisk do wiadomości publicznej. Zaraz by się nauczył jeden z drugim – zauważa pani Dorota.

Sprawa dotycząca ostatniego weekendu została zgłoszona na policję. – Zgłoszenie o uszkodzeniach otrzymaliśmy w niedzielę, 17 października o godz. 09.45. Wcześniej nie dochodziło tam do takich zdarzeń, choć policjanci w toku codziennej służby interweniowali w tym miejscu. Dzielnicowy nakładał tam mandaty, głównie za spożywanie alkoholu, a poza tym zarówno dzielnicowi, jak i policjanci patrolówki interweniowali w tym rejonie wobec osób bezdomnych – informuje podinsp. Ewa Kasińska.

Na koniec warto przypomnieć o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, za której pośrednictwem mieszkańcy mogą anonimowo przekazywać policji informacje o niepokojących ich zjawiskach z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Można zatem zgłosić akty wandalizmu, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, dzikie wysypiska śmieci, nieprawidłowe parkowanie czy przekraczanie dozwolonej prędkości.

– Wszystkie sygnały od mieszkańców, które wpływają do Komendy Powiatowej Policji w Śremie za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, są przez policjantów skrupulatnie sprawdzane – zapewnia oficer prasowa.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zielony Śrem – masz wpływ, gdzie pojawią się nowe drzewa

Pracownicy Śremskiego ratusza wskazali 10 możliwości typowania obszarów do nasadzenia. Są to: Park Miejski im. Powstańców Wlkp.  - drzewa/krzewy, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza...

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...