3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Śrem pamięta o rozstrzelanych 20.10.1939r.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Śrem pamięta o rozstrzelanych 20.10.1939r.

20 października to niezwykle ważna data dla Śremu i jego mieszkańców. Tego dnia bowiem, 82 lata temu, Niemcy wydali wyroki śmierci na niewinnych Synów Ziemi Śremskiej. Wciąż pamiętamy o ofiarach tej zbrodni.

20 października 1939 roku odbyły się pierwsze masowe, publiczne egzekucje dokonane w ramach Operacji Tannenberg. Wówczas, na oczach innych mieszkańców, również dzieci, bestialsko zamordowanych zostało 19 Synów Ziemi Śremskiej.

Co roku w Śremie odbywają się uroczystości upamiętniającą tę hitlerowską zbrodnię. W środę, 20 października obchody 82. rocznicy mordu na Polakach rozpoczęła msza święta w kościele farnym. Udział w niej wzięły władze gminy i powiatu oraz poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych i instytucji publicznych. Tuż po nabożeństwie ks. prałat Marian Brucki odmówił modlitwę przy mogile. Złożono również wieńce.

Następnie uczestnicy uroczyście przeszli na Plac 20 Października, gdzie odbyła się kolejna część obchodów. W krótkim wystąpieniu, wydarzenia sprzed 82 lat przypomniał burmistrz Adam Lewandowski. – 19 października rozpoczęły się aresztowania. Wtedy blady strach padł na wszystkich mieszkańców. Mężczyźni od 16 do 60 roku życia musieli pojawić się 20 października o godzinie 9.00 na rynku. Ale pozostali również byli zmuszani do oglądania egzekucji. Skazani przez pseudo sądy wiedzieli, że idą na śmierć. Marian Ernst zawołał wtedy „Jeszcze Polska nie zginęła”. Ale to nie był koniec. Podobne zbrodnie miały miejsce w listopadzie w Zbrudzewie. W latach 1940 i 1941 wywożono ludzi do obozów. Również z mojej rodziny. Przy tej okazji musimy również wspomnieć o mniejszości żydowskiej. Przecież to byli ludzi, którzy żyli tak jak my. Pamiętajmy o bohaterach! – apelował.

Podczas uroczystości odczytano Apel Poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Po niej delegacje złożyły wiązanki w miejscu egzekucji. Zwieńczeniem uroczystości był nasycony wojenną symboliką spektakl pt. „Carmen Funebre” w wykonaniu poznańskiego teatru Biuro Podróży. Inspiracją do jego powstania były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmów, wzajemna wrogość i manipulacje nastrojami społecznymi w okresie trwania wojny domowej na Bałkanach w latach 90. XX wieku.

Spektakl ten, poprzez swój uniwersalizm, równie dobrze odzwierciedlał brutalny świat sprzed ośmiu dekad, jak i świat nam współczesny, w którym wciąż istnieją krwawe konflikty społeczne, wojny i podział na „lepszych i gorszych ludzi”.

To, że spotykamy się w tym miejscu, uświęconym krwią zamordowanych 20 października 1939 roku obywateli ziemi śremskiej, jest oczywiste od wielu lat. To tradycja. Tamte obrazy, wydarzenia stają się coraz bardziej odległe, coraz bardziej historyczne. Coraz mniej świadków oznacza zacieranie się realności zbrodni hitlerowskich Niemiec, ale również zapominanie o łatwości przeistaczania się prawa w bezprawie wynikającej z wrogości, ze szczucia jednych przeciw drugim. A to zjawisko jest niestety wciąż aktualne. Tli się i czeka na sprzyjający moment, aby zapłonąć. Jesteśmy tutaj, aby pamiętać o uniwersalnych przyczynach i zapobiegać tragicznym skutkom – podkreślał podczas przemówienia Grzegorz Pawlak z Muzeum Śremskiego

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...