10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Święto Wojsk Łączności i Informatyki
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

Śremskie koło Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności zorganizowało w poniedziałek 18 października skromną uroczystość w dniu Święta Wojsk Łączności i Informatyki. Odbyła się ona w parku Puchalskiego przy obelisku upamiętniającym żołnierzy wojsk łączności poległych na frontach I i II wojny światowej.

Licznie zebrani członkowie koła i zaproszeni goście wysłuchali hymnu łącznościowców, po czym głos zabrał prezes koła ppłk w st. spocz. Józef Żeleźny. Witając zebranych przypomniał, że święto zostało ustanowione już 563 lata temu, kiedy to utworzono stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją w dniu 18 października 1558 roku.

Prezes Żeleźny w okolicznościowym wystąpieniu przypomniał, że śremscy wojskowi mają szczególne powody do świętowania, a to dlatego, ze 12 października 1956 roku zawitały do Śremu pierwsze pododdziały Szkolnego Batalionu Wojsk Łączności, a już dwa lata później przeniósł się do Śremu z Modlina 37 Pułk Łączności Wojsk Lotniczych.

Prezes mówił także o roli i znaczeniu wojsk łączności, bez których „nie ma i nie może być skoordynowanej pracy wojska” a łączność jest niezbędnym środkiem każdego działania bojowego.

Życzenia i gratulacje z okazji święta wszystkim łącznościowcom, były i obecnym wojskowym, złożyli starosta śremski Zenon Jahn i zastępca burmistrza Bartosz Żeleźny. Obaj podkreślali aktywność śremskiego koła ŚZPŻŁ, z którego inicjatywy powstał obelisk w Parku Puchalskiego. Docenili ich obecność na wszystkich najważniejszych uroczystościach rocznicowych i państwowych.

Podniosłym elementem uroczystości było wręczenie dla czterech osób zasłużonych dla koła okolicznościowych statuetek Związku. Otrzymali je: starosta śremski Zenon Jahns i byli wojskowi, członkowie koła Ryszard Bańkowski, Jerzy Sadzikowski i Leszek Gawałek.

Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatek pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy łączności.

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...