24.7 C
Śrem
środa, 17 sierpnia, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościŚremŚrem dla osób starszych – zaproszenie na warsztaty
- reklama -spot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Śrem dla osób starszych – zaproszenie na warsztaty

W dniach 20-22 października w Śremie odbędzie się cykl spotkań dla seniorów. Śremski Ośrodek Pomocy Społecznej zaplanował trzydniowe warsztaty, które będą w pełni poświęcone zagadnieniom dotyczącym osób starszych. Będą im towarzyszyć zajęcia kreatywne i sportowe.

20 października przypada Europejski Dzień Seniora. To idealny moment, by pochylić się nad sprawami niezwykle ważnymi dla seniorów. Należą do nich między innymi walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, a także ułatwienie dostępu do opieki medycznej, czy do pełnego życia kulturalnego i społecznego.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Śremie, w dniach 20-22 października zaplanował szereg wydarzeń dla seniorów. Trzy dni zostały podzielone tematycznie. I tak pierwszego dnia – w środę, 20 października, odbędzie się cykl pn. „Śrem – miasto otwarte”. Równolegle, w kliku miejscach w Śremie, zaplanowano zajęcia kulturalne, sportowe i edukacyjne.

Harmonogram:

Przestrzeń ROZWÓJ – Klub „Senior+” w Śremie, ul. Franciszkańska 2

 • 10:00 – 11:30 Warsztat rozwoju osobistego – czy życzliwość jest w modzie, warsztaty serdecznych relacji międzyludzkich – Grupa samopomocowa dla osób w kryzysie emocjonalnym;
 • 12:00 – 13:30 Liternictwo – warsztat sztuki pięknego pisania;
 • 14:00 – 15:30 Szachowy pojedynek – trening pamięci i koncentracji – Instruktor szachowy Klubu „Senior+”;
 • 16:00 – 17:30 Babcie i Dziadkowie – rodzinni nauczyciele tradycji i historii – warsztaty Międzypokoleniowe.

Przestrzeń KULTURA – Śremski Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 77

 • 10:00 – 11:30 Pasjonaci – ocalić od zapomnienia – spotkanie muzyczne poświęcone pamięci Zbigniewa Wodeckiego prowadzone przez seniora hobbystę;
 • 12:00 – 13:30 Karykatura i komiks dla starszych dorosłych, warsztaty z prostych technik rysunku – warsztaty realizowane przez autora „Legend śremskich na wesoło”.

Przestrzeń SPORT I REKREACJA – Śremski Sport, ul. Staszica 1A

 • 10:00 – 11:30 Niewielki wysiłek, duży efekt – ćwiczenia poprawiające koordynację ruchową – Grupa senioralna Nordic Walking;
 • 12:00 – 13:30 Zielona gimnastyka, jak zadbać o swoje zdrowie na siłowniach zewnętrznych (Park Śremskich Odlewników, siłownia zewnętrzna – trener Śremskiego Sportu).

Przestrzeń EDUKACJA – Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego, ul. Grunwaldzka 10

 • 10:00 – 11:30 Rozgrzewamy śremskie serca i pielęgnujemy lokalną historię, warsztaty o regionalizmie z wykorzystaniem platformy ebooków i biblioteki cyfrowej – wykład ekspercki;
 • 12:00 – 13:30 Od Dziadów do Halloween – nawiązanie do literatury i tradycji – wykład ekspercki;
 • 14:00 – 15:30 Rozmowy seniorów – zakazane książki, dlaczego niektórych książek nie można czytać – członkowie Klubu Literackiego „Amator”.

 

Lokalne Forum Inicjatyw

Natomiast w czwartek, 21 października w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego o godzinie 10.00 rozpocznie się spotkanie pn. „Seniorzy jako liderzy”, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Dobre praktyki działań na rzecz osób starszych zaprezentują:

 • Śremska Rada Seniorów,
 • Mechliński Klub Seniora Benedykt,
 • Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej,
 • Klub Seniora „Nadzieja”, Klub Seniora „Jedynkowy”, Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta „Nadzieja”,
 • Koło Emerytów i Rencistów przy Międzyzakładowym Związku Zawodowym Hutników Odlewni Żeliwa Śrem S.A.,
 • Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego,
 • Klub „Senior+” w Śremie.

 

Polityka Senioralna – Działania Na Rzecz Włączenia Osób Starszych

Trzeciego dnia warsztatów, 22 października uczestnicy ponownie spotkają się w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego. Tym razem tematem przewodnim będzie debata dotycząca potrzeb śremskich seniorów. W dyskusji udział wezmą osoby starsze, eksperci, a także przedstawiciele administracji publicznej i lokalnych podmiotów senioralnych. Początek spotkania o godzinie 10.00.

Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie występ Śremskiego Stowarzyszenia Śpiewackiego im. Stanisława Moniuszki. Pojawią się także stoiska kulinarne. – Zachęcimy uczestników do otwarcia się na nowe doznania kulinarne i próbowania sezonowych warzyw i owoców, takich jak dynie, cukinie czy jabłka, w nowych odsłonach kulinarnych. Nie zabraknie też potraw z ryb. Zapraszamy na wykwintne ciastka i desery – zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe