3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Na sygnale Oszustwo na podatek – policja ostrzega
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Oszustwo na podatek – policja ostrzega

CERT Polska, a za nią m.in. śremska policja, ostrzegają przez kolejną próba oszustwa. Tym razem na podatek. Oszustwo odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej.

„Uwaga! Otrzymałeś e-maila z informacją o rzekomej zaległości w płatności podatku? Ostrzegamy przed kampanią, której celem jest zainfekowanie Waszych komputerów złośliwym oprogramowaniem.” – złowrogo grzmią ostrzeżenia wydawane przez CERT Polska i KPP Śrem. Muszą tak brzmieć, bo zagrożenie jest realne.

Przestępcy podszywający się pod Ministerstwo Finansów wysyłają wiadomości e-mail o tytule wskazującym na zaległości w podatku. W treści maila są z kolei informacje o rozbieżnościach w ewidencji podatkowej. Szczegóły mają być dostępne w załączonym do wiadomości e-mail pliku arkusza kalkulacyjnego.

W rzeczywistości uruchomienie załącznika spowoduje infekcję komputera trojanem LokiBot. Umożliwi to oszustom zdalny dostęp do Waszego komputera i pozyskanie wrażliwych informacji, m.in. zapisanych danych logowania do serwisów internetowych.” – ostrzega zespół Computer Emergency Response Team Polska.

Warto sprawdzać adresy mailowe, z których przychodzą tego typy wiadomości. Adresy są zbliżone do tych właściwych i łatwo się pomylić. Te wiadomość z informacją o zaległościach w podatku wysyłane są ze skrzynek mailowych: info@gove.pl.

Jak może wyglądać taka wiadomość? Odpowiedź poniżej.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...