21.5 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaKulturaNFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

Polski Impresariat Muzyczny zaprasza na koncert z cyklu „Z klasyką przez Polskę”, który odbędzie się w sobotę, 30 października w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego. Na scenie zaprezentuje się NFM Orkiestra Leopoldinum. Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka publiczna na rzecz Fundacji Niesiemy Nadzieję.

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. – W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję na polskiej scenie muzycznej, poznała także różne metody prowadzenia zespołu i wypracowała własne podejście do muzyki, łączące emocjonalność brzmienia z klarownością faktury – informują organizatorzy wydarzenia.

Orkiestra od początku była prowadzona przez wybitnych skrzypków liderów – Karola Teutscha, Jana Staniendę oraz jej wieloletniego koncertmistrza, Zbigniewa Szufłata. Pod kierownictwem Ernsta Kovacica, orkiestra rozpoczęła eksplorację nisz muzyki XX w. Owocem tej misji były nagrania płytowe, w tym albumy z utworami E. Křenka, L. Janáčka, ze smyczkowymi transkrypcjami dzieł A. Berga (Berg by Arrangement; uznany przez „The Sunday Times” za jedną z najlepszych płyt roku) i z Kunst der Fuge Bacha. Bardzo dobre recenzje uzyskały także dwie najnowsze płyty z Christianem Danowiczem jako liderem – Made in Poland oraz Supernova, nagrane wspólnie z Atom String Quartet (Fryderyk 2018 i 2019).

W latach 2014–2017 funkcję dyrektora artystycznego orkiestry pełnił Hartmut Rohde, a obecnie stanowisko szefa artystycznego piastuje Joseph Swensen. W 2020 r. ukazał się pierwszy album zespołu zarejestrowany pod jego batutą – z utworami C. Debussy’ego i P. Czajkowskiego (nominacja do Fryderyka 2021).

NFM Orkiestra Leopoldinum występowała w najważniejszych salach Europy, takich jak Barbican Centre w Londynie, Philharmonie, Konzerthaus i Schauspielhaus w Berlinie, Konzerthaus w Wiedniu, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastián, a także podczas najważniejszych europejskich festiwali, m.in. Muziekfestival West-Brabant w Holandii, Bodenseefestival i Weilburger Schlosskonzerte w Niemczech, Echternach w Luksemburgu, Festival Pablo Casals de Prades, Festival du Périgord Noir we Francji, Estoril w Portugalii, Flanders Festival i Europalia w Belgii, Warszawska Jesień, Międzynarodowy Festwial Wratislavia Cantans i Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Zaproszenia można odebrać w Muzeum Śremskim, ul. A. Mickiewicza 89, tel. 61 28 35 938, 668 847 130.

Podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka publiczna na rzecz Fundacji Niesiemy Nadzieję.

Oprac. DG

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe