3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Brodnica Tysiące złotych dla Oskarka
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tysiące złotych dla Oskarka

W Chaławach wielki odzew na apel o pomoc dla małego Oskarka. Mieszkańcy wsi zorganizowali mały piknik, którego efekt przerósł ich oczekiwania. – Jestem zaskoczony kwotą, jaką zebraliśmy – mówi z zadowoleniem Marek Kopeć, główny organizator niedzielnego pikniku.

W mienioną niedzielę w Chaławach w Brodnicy przy świetlicy wiejskiej odbył się piknik charytatywny dla Oskara Marciniaka z Kokorzyna w powiecie kościańskim. To odpowiedź na apel zrozpaczonej rodziny chłopczyka, który cierpi na anomalię Ebsteina, poważną wadę serca. Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie chłopczyka.

– Wiedząc, że jest taka potrzeba wspólnie z Marysią Rembalską wpadliśmy na pomysł zorganizowania takiego małego pikniku dla Oskarka – mówi Marek Kopeć, sołtys wsi Chałwy i radny rady gminy Brodnica w jednej osobie. – Dzięki zaangażowaniu społeczności Chaław udało się wszystko spiąć i w niedzielę mogliśmy zaprosić przed świetlicę naszych mieszkańców – współorganizator wyjaśnia ideę zorganizowania akcji pomocowej.

Na odzew mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Każdy własnymi siłami przygotował to, co mógł. Były więc wypieki domowej roboty, były gorące posiłki czy wspólne ognisko i pieczenie kiełbaski. Wprawdzie wszystko były płatne i miało cenę minimalną, ale mało kto płacił tyle, ile było umownie zadeklarowane. Każdy wpłacał więcej, a dzięki temu uzbierała się całkiem pokaźna suma pieniędzy, jak na taką małą wieś. – To ponad 2 tysiące złotych – z zadowoleniem oznajmia Marek Kopeć. – Nie spodziewaliśmy się takiej sumy pieniędzy. Raczej liczyliśmy na kilkaset złotych, a tu proszę – zaskoczenie – mówi z dumą, nie kryjąc przy tym radości, jaką sprawili mieszkańcy Chaław przede wszystkim dwuletniemu Oskarowi i jego mamie Esterze, którzy również odwiedzili Chaławy w tym dniu.

Pieniądze zebrane w Chaławach w całości trafią na konto Oskara, który urodził się z poważną wadą serca – anomalią Ebsteina. Chłopczyk ma szansę na normalne funkcjonowanie, zabawę z rówieśnikami i rozwój, ale to wymaga leczenia, które nie jest refundowane przez NFZ.

Szansa na leczenie jest, ale za Wielką Wodą, a Ameryce. – Wiemy, że taką wadę, jaką ma Oskar, operuje się w szpitalu w Pittsburghu. Profesor José Da Silva specjalizuje się właśnie w leczeniu anomalii Ebsteina. Jest w stanie zoperować serduszko Oskarka i je naprawić! Niestety, leczenie w USA generuje ogromne koszty. Operacja, pobyt za granicą, specjalistyczny transport medyczny… – wylicza Estera, mama Oskara.

Zbiórka w Chaławach to nie jedyna inicjatywa w gminie Brodnica, w trakcie której będą zbierane pieniądze na małego chłopczyka. Także w samej Brodnicy odbędzie się podobne przedsięwzięcie. Lokalna społeczność zaprasza do siebie w niedzielę 24 października w godzinach 12-14, gdzie odbędzie się kiermasz ciast.

– Zyski ze sprzedaży wypieków zostaną przekazane na operację ratującą życie małego Oskarka – zapewniają organizatorzy.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...