3.5 C
Śrem
piątek, 28 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Dolsk Jesteśmy tu, by spłacić dług…
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jesteśmy tu, by spłacić dług…

Mijają 82 lata od wydarzeń z dnia 20 Października 1939 roku, gdy hitlerowscy siepacze rozstrzelali niewinnych obywateli, a wśród nich Synów Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej. W niedzielę, 17 października oddano cześć ich pamięci.

W dniach od 1 września do 25 października 1939 roku Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje w ramach operacji Tannenberg. Wówczas życie straciło ponad 20 tys. Polaków. Wśród nich było 17 mieszkańców ziemi ksiąskiej i dolskiej, którzy zostali rozstrzelani 20 października.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji rozstrzelanych. Następnie, w asyście kompani honorowej 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych pod dowództwem por. Bartłomieja Kwietnia, uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie przy Pomniku Rozstrzelanych, odbyła się dalsza część obchodów. Na płycie pojawiły się poczty sztandarowe i reprezentacje wielu lokalnych i powiatowych stowarzyszeń oraz instytucji. Uroczystość zainaugurował koncert w wykonaniu ksiąskich artystów – Anity Szymanowskiej, Mariusza Śląskiego oraz chóru Consensus.

– Na ksiąskim rynku rozegrała się wielka tragedia, której świadkami byli mieszkańcy. Ponad osiem dekad później spotykamy się w tym samym miejscu, aby upamiętnić ofiary tej okrutnej zbrodni. Zapewne żadna z niewinnie straconych osób nie przypuszczała, że w ten sposób zakończy swój żywot. Ta tragedia pokazuje jak kruchy jest ludzki los. W tamtych czasach nie trzeba było popełnić przestępstwa, aby zostać osądzonym. Pamiętajmy o nich! – apelowała Mariola Kaźmierczak, dyrektor ksiąskiego centrum kultury.

Podczas uroczystości głos zabrali burmistrz Książa Wlkp. oraz burmistrz miasta i gminy Dolsk. – Bardzo cieszę się, że ponownie, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, znów możemy się wszyscy spotkać, by wspólnie oddać hołd mieszkańcom, którzy zostali straceni na Rynku – wspominał Teofil Marciniak.

– Spotykamy się w tym szczególnym dniu, a także szczególnie ważnym miejscu upamiętniającym wydarzenia sprzed 82 lat. 20 października 1939 roku zdradzieckim strzałem w tył głowy, zginęło tutaj 17 obywateli. Książ był jednym z 14 miast w Wielkopolsce, w którym w ramach operacji Tannenberg odbywały się masowe egzekucje. W samej Wielkopolsce zginęło wówczas 275 niewinnych obywateli. Fikcyjny powód… Fikcyjny sąd… Tylko zbrodnia prawdziwa. To w tym miejscu, o godzinie 17.30, poprzez strzał w głowę, zginęło 17 Synów Ziemi Dolskiej i Ksiąskiej. Jesteśmy tutaj, by spłacić swoisty dług wobec wszystkich osób, które straciły życie w walce o wolność ojczyzny – podkreślała Barbara Wierzbińska.

Podczas uroczystości wspominano również Maksymiliana Cygalskiego – bohaterskiego obrońcy Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, a także uczestnika Powstania Wielkopolskiego i Śląskiego. – To postać szczególnie ważna dla lokalnej społeczności, gdyż urodzona na Ziemi Ksiąskiej, w miejscowości Zawory. W ciągu swojego niespełna 40-letniego życia dumnie walczył o niepodległość Ojczyzny i zapisał się na kartach nie tylko lokalnej historii – przypomniała Mariola Kaźmierczak.

Następnie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem rozstrzelanych.

Kolejnym punktem tego wydarzenia był przemarsz na cmentarz, gdzie wszyscy uczestnicy zebrali się przy zbiorowej mogile ofiar ksiąskiej operacji Tannenberg. Ksiądz proboszcz Andrzej Dolski z parafii pw. św. Mikołaja w Książu Wlkp., odmówił modlitwę oraz poświęcił odnowiony przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Śremie nagrobek ks. Franciszka Ksawerego Huebnera, społecznika, żarliwego patrioty, a także założyciela biblioteki publicznej w Książu, pierwszej w powiecie śremskim. Następnie uczestnicy odśpiewali rotę i zapalili znicze na wspólnej mogile rozstrzelanych.

Tegorocznym obchodom towarzyszy wystawa „Książ ’39. Niewinne straceni”, która znajduje się na ksiąskim Rynku. Zdjęcia autorstwa Przemysława Glinkowskiego prezentują kadry z inscenizacji historycznej wykonanej na potrzeby powstania książki. Premiera tej publikacji zaplanowana jest na grudzień 2021 roku. Wydanie autorstwa Tomasza Cieślaka, przygotowane we współpracy z Centrum Kultury Książ Wlkp., będzie poświęcone tematyce operacji Tannenberg.

Zachęcamy mieszkańców również do udziału w ogólnopolskiej akcji Zapal Znicz Pamięci (24.10), która ma na celu przypomnienie losów ludzi zamordowanych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy podczas niemieckiej okupacji. Zapalając znicze w miejscach egzekucji i pamięci narodowej można zrobić zdjęcie i przesłać je na adres mailowy: zniczpamieci@ipn.gov.pl – zachęca Mariola Kaźmierczak

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Radny Emil Majsner drąży temat dotacji sportowych z powiatu

Na początku stycznia pojawiła się lista klubów i stowarzyszeń sportowych, które z budżetu powiatu otrzymały dotacje celowe na dofinansowanie zadania własnego obejmującego tworzenie warunków...

Rząd zaleca poradę w ciągu 48 godzin dla osób 60+ z Covid. Lekarze mówią dość

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany dotyczące badania osób 60+ chorych na COVID-19. Jeśli masz więcej niż 60 lat, lekarz POZ zbada...

Biorą udział w zgrupowaniu kadry

Wydział wyszkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Bokserskiego podał nazwiska zawodników i zawodniczek z całego województwa, którzy wytypowani zostali i zaproszeni na obóz kadry do Głuchołaz....