3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Poświęcenie nowego cmentarza
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Poświęcenie nowego cmentarza

Nowa część cmentarza komunalnego w Śremie jest już dostępna dla mieszkańców. Budowa została ukończona i gmina ma już wszystkie pozwolenia, by można było na nim grzebać zmarłych.

Otwarcie nowej części cmentarza połączone z jego poświęceniem odbyło się w piątek 15 października. W skromnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy z burmistrzem Lewandowskim i przewodniczącą rady Krystyną Sarnowską. Na poświecenie cmentarza przybyli kapłani, proboszczowie trzech śremskich parafii: ks Andrzej Zieliński z parafii b. Michała Kozala, ks. Ryszard Adamczak z parafii Najświętszego Serca Jezusa i ks prałat Marian Brucki z parafii NMP Wniebowziętej. Obecni byli przedstawiciele wykonawców. Firma Stanisława Domalskiego opracowała projekt rozbudowy obiektu, kierowała nadzorem budowlanym i wykonawstwem wod-kan. Firma ogólnobudowlana Adama Hołdernego wykonała prace budowlane, a koncepcję programowo-przestrzenną rozbudowy cmentarza opracowała firma projektowa „DRAKAN”.

Administracją nowego cmentarza zajmować się będzie PGK Sp. z o.o.. Jej przedstawiciele z prezesem Wojną również byli obecni na otwarciu.

Nowy cmentarz ma 871 miejsc pochówkowych pod groby ziemne i 46 grobów murowanych dwu i czteromiejscowych. W kolumbarium są przygotowane 72 nisze na urny. W każdej z niszy można będzie wstawić maksymalnie cztery urny, co daje możliwość umieszczenia w nim 288 urn z prochami zmarłych.

Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu burmistrz Adam Lewandowski, otwarta dziś nowa część cmentarza, to pierwszy etap jego rozbudowy. W drugiej części mieszczącej się na sąsiedniej działce znajdzie się ponad 2 tysiące miejsc pochówkowych, co łącznie daje liczbę około 3300 miejsc pochówkowych. Burmistrz przypomniał, że prace nad rozbudową cmentarza rozpoczęły się w 2017 roku od zlecenia opracowania opinii geologicznych i opracowania wstępnych koncepcji rozbudowy. W luty 2018 sanepid wydał zgodę na rozszerzenie cmentarza komunalnego. Dziś gmina dysponuje wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami i uzgodnieniami. Pozostało jedynie utwardzenie drogi dojazdowej do cmentarza, co jest również zadaniem własnym gminy.

Poświęcenia nowego cmentarza dokonał ks prałat Marian Brucki, dziekan dekanatu śremskiego.

Koszt budowy nowego cmentarza wyniósł około 2 mln zł.

(jaz)

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...