9.1 C
Śrem
poniedziałek, 26 września, 2022
Swiper demo
spot_imgspot_img
Swiper demo
Strona głównaAktualnościŚremWielkie święto „Czwórki”

Wielkie święto „Czwórki”

Aż chce się zaśpiewać „50-lat minęło jak jeden dzień”. Tyle właśnie lat upłynęło od pierwszego dzwonka, który rozległ się w Szkole Podstawowej nr 4 w Śremie. Pierwsi uczniowie przekroczyli mury szkoły 1 września 1971 roku. Dziś nadszedł czas wspomnień i uroczystego upamiętnienia tej chwili.

W czwartek, 14 października w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Śremie było wielkie święto. Ponownie w murach szkoły spotkali się byli uczniowie, nauczyciele i pracownicy „Czwórki”. Zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęli także liczni goście, a wśród nich przyjaciele szkoły, którzy od lat wspierają działania placówki.

Jubileusz 50-lecia rozpoczęła msza święta w kościele pw. Mądrości Bożej. Następnie uczestnicy nabożeństwa wraz z Orkiestrą Dętą Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego uroczyście przeszli przed budynek szkoły. Tam Arleta Krysztofiak, dyrektor placówki, powitała przybyłych na uroczystość gości.

Spotykamy się dzisiaj w tym zacnym gronie, aby uroczyście upamiętnić rocznicę otwarcia Szkoły Podstawowej nr 4 w Śremie. Pierwszej szkoły, którą wybudowano na nowo powstającym osiedlu Jeziorany. Wówczas było tutaj tylko kilka bloków, które powstawały by zapewnić mieszkania dla napływających pracowników, największego zakładu pracy – Odlewni Żeliwa – wspominała na wstępie Arleta Krysztofiak

Dyrektor „Czwórki” zapewniała, że chociaż na przestrzeni lat szkoła zmieniała swe oblicze i strukturę, to w istocie jedna rzecz pozostała niezmienna. – Czwórka to nierozerwalny element lokalnej społeczności. To część naszego osiedla. To część naszego życia – podkreślała.

Już od pierwszych lat patronem Szkoły Podstawowej nr 4 jest Maria Konopnicka. I właśnie jako hołd dla patronki powstał wyjątkowy mural na elewacji budynku. Symbolicznego odsłonięcia dokonały przedstawicielki Stowarzyszenia „Przyjaciele Czwórki”.

Krasnoludki są na świecie…

Z pewnością niespodzianką dla zgromadzonym było odsłonięcie pomnika Krasnala, który przycupnął na kamieniu przed „Czwórką”. Fundatorem sympatycznej postaci była gmina Śrem i to właśnie burmistrz Adam Lewandowski odsłonił postać małego krasnoludka.

Dyrekcja placówki przygotowała również kapsułę czasu, która wkrótce wraz z drzewem zostanie wkopana na terenie szkoły. – Wszystkie dzisiejsze wydarzenia pragniemy przekazać potomnym, dlatego przygotowaliśmy kapsułę czasu, do której zostaną włożone pamiątki z dnia jubileuszu. Będzie to specjalnie przygotowana publikacja, maseczka i oczywiście listy do przyszłych pokoleń uczniów naszej szkoły – zapewniała Arleta Krysztofiak.

Wspomnień czar…

Dalsza część uroczystości odbyła się w murach szkoły. Na sali gimnastycznej zgromadziła się ponad setka osób, mniej lub bardziej związanych z „Czwórką”. Byli przedstawiciele gminy Śrem, dyrektorzy pozostałych placówek edukacyjnych i zaprzyjaźnione osoby. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów i pracowników placówki. – Ten jubileusz to dla nas wszystkich bardzo ważna chwila. To czas wspomnień, a także moment, by podziękować ludziom, którzy tę szkołę tworzyli. I muszę przyznać, że jestem ogromnie wzruszona, ponieważ nie spodziewałam się, że taki zaszczyt mnie spotka  – mówiła dyrektor.

Podczas uroczystości wspomniano byłych dyrektorów placówki. Obecni na tym wydarzeniu odebrali pamiątkowe statuetki, które wykonała Odlewnia Żeliwa w Śremie, natomiast za projektem krył się były uczeń „Czwórki”.

Podziękowano również burmistrzowi, który swoją karierę pedagoga zaczynał właśnie w SP nr 4. – Doskonale pamiętam ten czas. Dostałem przydział. Początkowo byłem trochę przerażony. Wówczas uczyło się tutaj dwa tysiące uczniów, a grono pedagogiczne liczyło ponad 100 osób – wspominał Adam Lewandowski.

Uczestnikom akademii czas umilały występy uczniów i absolwentów „Czwórki”. Dopełnieniem uroczystości było wręczenie nauczycielom nagród burmistrza Śremu oraz nagród dyrektora SP4. Była ku temu świetna okazja, bowiem tego dnia przypadał Dzień Edukacji Narodowej.

Na koniec uroczystości przyszedł czas na złożenie życzeń oraz zwiedzanie murów szkoły. Był też słodki poczęstunek oraz okazja do długich i ciepłych wspomnień.

Dominika Górna
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

Materiał Partnera

Pompa ciepła czy folie grzewcze? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Każdy, kto planuje budowę nowego lub remont istniejącego budynku mieszkalnego, staje przed dylematem – jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Dziś skupimy się na dwóch niekonwencjonalnych...

Agencja marketingowa KT24.agency

Potwierdza to ich bogate portfolio – współpracowały z nimi znane wszystkim śremianom firmy takie jak: KT-24 – dystrybutor urządzeń do domu, ogrodu i warsztatu,...