2.1 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Materiał premium Kiedy karta EKUZ to za mało?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kiedy karta EKUZ to za mało?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo popularnym środkiem ochrony zdrowia podczas zagranicznych wyjazdów. Z tego tekstu dowiesz się, jednak kiedy karta może nie wystarczyć. Czytaj dalej, by uniknąć potencjalnych problemów wynikających z ograniczonego zakresu ochrony karty.

Gdzie działa karta EKUZ?

Zgodnie ze swoją nazwą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje wyłącznie na terytorium krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Posiadacze dokumentu mogą zatem leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Sprawdź, jak wygląda praca za granicą a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (więcej na ekuz.com.pl)

Kiedy EKUZ to za mało?

Karta EKUZ jak każda inna polisa ma swoje ograniczenia. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

  1. Zabiegi planowane

Jeśli masz przed sobą zaplanowany zabieg medyczny i postanawiasz wyjechać poza granice Polski, to musisz liczyć się z tym, że darmowa pomoc nie zostanie Ci udzielona. Oczywiście Twoje życie i zdrowie będą ratowane, ale otrzymasz za to stosowną fakturę.

  1. Zabiegi dodatkowe

W ramach EKUZ nie można zafundować sobie zabiegów medycyny estetycznej oraz takich, które nie stanowią konieczności. Z założenia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma pomóc w ratowaniu życia i zdrowia, a nie spełnianiu fanaberii.

  1. OC

Wypadki chodzą po ludziach, a na wakacjach szczególnie łatwo o niebezpieczne zdarzenia. Jeśli podczas wypoczynku spowodujesz wypadek, w którym ucierpią osoby trzecie, musisz liczyć się z tym, że poniesiesz konsekwencje finansowe. EKUZ nie gwarantuje bowiem polisy OC.

  1. Transport medyczny do kraju

Jeśli Twój stan zdrowia będzie wymagać transportu do Polski, to karta EKUZ nie pokryje wynikających z tego kosztów. Przygotuj się więc na duży wydatek.

  1. Transport zwłok

Podobnie jak wyżej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie ma w swoim regulaminie zapisów o gwarantowanym transporcie zwłok do kraju.

  1. Ratownictwo

Jeśli podczas wypoczynku będziesz mieć wypadek np. w górach i okaże się potrzebne ratownictwo, faktura zostanie wystawiona na Twoje nazwisko.

Czy zatem warto wyrobić EKUZ?

Oczywiście, że tak. To jedyne bezpłatne ubezpieczenie, które jest dostępne na rynku. Pomimo wąskiego zakresu ochrony gwarantuje dostęp do publicznej służby zdrowia i daje pewność, że otrzymasz pomoc medyczną wtedy, gdy będziesz jej potrzebować. Jeśli zależy Ci na rozszerzonym zakresie ochrony wykup również ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu będziesz miał rozłożony nad głową naprawdę solidny parasol. Sprawdź, gdzie wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego w Pile: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-pile/.

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...