14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Trzy Dęby Sroczewskie zyskały imiona
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Trzy Dęby Sroczewskie zyskały imiona

Franek, Stefek i Antek – tak od poniedziałku nazywają się trzy dęby – pomniki przyrody, rosnące na łęgach nadwarciańskich w kompleksie zwanym „Dęby Sroczewskie” w rejonie wsi Sroczewo.

Nadaniu imion towarzyszyła stosowna oprawa. Zadbały o nią władze samorządowe Książa Wlkp. podejmując stosowne uchwały na Radzie Miejskiej dotyczące ustanowienia pomników przyrody i drugą dotyczącą nadania dębom imion. Rozpisano konkurs na nadanie imion dębom, w którym mogli wziąć udział jedynie mieszkańcy tej gminy. Wpłynęło kilka propozycji, wśród nich te, które zostały wybrane przez komisję konkursową, na której czele stanął radny miejski Paweł Walkowiak. Mówiła o tym Mirella Grześkowiak, zastępca burmistrza Książa Wielkopolskiego podczas ceremonii nadania imienia pierwszemu z dębów. Ma on grubo ponad 300 lat i nazwany został imieniem Franek. Skąd takie a nie inne imiona nadane dębom? Otóż pomysłodawca zaproponował, by te trzy dęby nosiły imiona księży, którzy w sposób szczególny zasłużyli się nie tylko lokalnej wspólnocie ale i całej Polsce. Pierwszym z nich był ks Franciszek Ksawery Hűbner, postać wielce zasłużona dla Książa Wlkp. Był proboszczem ksiąskiej parafii w czasie Wiosny Ludów, to on po przegranej bitwie o Książ w 1848 roku podtrzymywał lokalną ludność na duchu i wezwał do odbudowy spalonego miasteczka. Drugi z dębów zyskał imię Stefek, a imię to jak łatwo było zgadnąć należy do kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, niekwestionowany autorytet moralny i przywódca duchowy Polaków w okresie powojennym, beatyfikowany 12 września 2021 roku.

Trzeci dąb, który nosi imię Antek, to dąb przypisany abp Antoniemu Baraniakowi, synowi Ziemi Ksiąskiej, urodzonemu w niedalekim Sebastianowie. Był wybitnym kapłanem gnębionym i więzionym przez komunistyczne władze, autorytetem moralnym i duchowym nie tylko dla społeczności katolickiej Polski.

Kompleks Dębów Sroczewskich liczy łącznie ponad 120 okazów. Tworzą one unikalny i jedyny w swoim rodzaju majestatyczny zbiór okazałych dębów, objęty w całości ochroną konserwatora przyrody.

Nadaniu imion trzem dębom towarzyszyła liczna grupa z Uniwersytetu Entuzjastów Świata działającego przy Centrum Kultury. Wszyscy zebrali się tego dnia przed świetlicą w Sroczewie, by wspólnie przejść „Szlakiem Dębów Sroczewskich” na miejsce ceremonii. Po odsłonięciu tablic informacyjnych przy każdym z dębów, wszyscy udali się ponownie do Sroczewa, gdzie najpierw czekał na nich słodki poczęstunek i kawa przygotowany przez panie ze Sroczewa, a potem przy ognisku i pieczonych kiełbaskach był czas na podsumowanie bogatego we wrażenia dnia.

 

A to ciekawe

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

Licznie zebrani członkowie koła i zaproszeni goście wysłuchali hymnu łącznościowców, po czym głos zabrał prezes koła ppłk w st. spocz. Józef Żeleźny. Witając zebranych...