13.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Zmiany w prawie. Będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC na drona?
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Zmiany w prawie. Będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC na drona?

Wiele osób nielegalnie lata dronem: bez uprawnień czy be zgłaszania lotu i także w strefach, w których jest to zabronione. Rząd już ujednolicił w tej kwestii przepisy, ale chce pójść o krok dalej i wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC na drona.

Nad odpowiednimi przepisami w formie ustawy pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Wg wstępnego projektu operatorzy dronów oraz innych bezzałogowych statków powietrznych ważących do 20 kg będą zobowiązani do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Za brak takiego ubezpieczenie będzie groziła kara w wysokości do 2 tys. zł. Przepisy miałyby wejść w życie już na początku przyszłego roku.

Obecnie ujednolicono przepisy w zakresie latania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Każda osoba, która chce latać m.in. dronem o masie powyżej 250 g i mniejszej niż 20 kg, musi przejść obowiązkowe szkolenie i zdać test online w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Wówczas otrzymuje dokument w postaci numeru operatora bezzałogowych statków powietrznych oraz potwierdzenie zaliczenia szkolenia i zdanie egzaminu.

Dokumenty te nie są bezterminowe.

Aktualnie nie ma jednak przepisów nakazujących operatorom UAV posiadania ubezpieczenia OC. To ma się zmienić. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem ustawy, zgodnie z którym każdy pilot bezzałogowego statku powietrznego, czyli np. dronów lub modeli samolotów, zobowiązany byłby do wykupienia ubezpieczenia na wypadek dokonanych przez siebie szkód podczas lotów. Minimalna wartość ubezpieczenia OC miałaby wynieść równowartość 3000 SDR, tj. około 17 tys. zł. Za brak ważnego OC miałaby grozić kara w wysokości do 2 tys. zł.

Już teraz jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oferują taką formę OC na drona. Cena OC na drona waha się w zależności od rodzaju lotu (rekreacja, zarobkowy) oraz terytorium lotu (Polska czy świat) oraz wartości ubezpieczenia. Najtańsze z ubezpieczeń OC na UAV można znaleźć w cenie około 70 zł. Najdroższe wynoszą nawet 1 tysiąc i wyżej.

Być może, dzięki uściśleniu przepisów i zwiększeniu kontroli służb, skończą się samowolne loty, bez zgłaszania ich do odpowiednich instytucji.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zginęły dwie osoby. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy

Do śmiertelnego wypadku doszło 29 lipca. Zginęły w nim dwie osoby w wieku 24 i 43 lat. Prokuratura sformułowała zarzut przeciwko 48-letniemu kierującemu dostawczym...

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...