14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Prounijne manifestacje w Śremie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Prounijne manifestacje w Śremie

Nie jedna, a dwie manifestacje odbyły się w niedzielne popołudnie w Śremie. 10 października mieszkańcy wyszli na ulicę, by protestować w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego, mówiącą o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Tymczasem zdaniem protestujących wciąż obowiązuje zasada - „pacta sunt servanda”.

W niedzielę, 10 października w całym kraju odbyły się prounijne manifestacje. Ludzie wyszli na ulicę w związku z ostatnią decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że w czwartek, 7 października TK przychylił się do wniosku premiera Mateusza Morawieckiego i orzekł, że uznawanie prawa unijnego za wyższe nad krajowym jest niezgodne z konstytucją. Wyrok dotyczył niektórych z przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Opozycja uznała tę decyzję za krok w stronę wyprowadzenia Polski z Unii.

Tego samego dnia Donald Tusk wezwał Polaków, którzy nie chcą opuszczać UE, do wzięcia udziału w prounijnej demonstracji. Ta odbyła się w niedzielę na Placu Zamkowym w Warszawie. Wzorem stolicy, na ulicę wyszli mieszkańcy wielu innych miast w Polsce. Do protestujących dołączyli również śremianie. I tego właśnie dnia w Śremie odbyła się nie jedna, a dwie manifestacje.

O godzinie 16.00 w Parku Odlewników zebrała się nieliczna grupa, która przyszła zachęcona apelem Jerzego Witkowskiego. –  Spotkaliśmy się tutaj jako obywatele Polski i Unii. Jesteśmy zaniepokojeni, ponieważ to, co robi rząd PiS, przechodzi ludzkie pojęcie. Działają po to, by zaspokajać tylko własne interesy. To jest skandal! – grzmiał organizator protestu.

 

– Spotkaliśmy się tutaj także po to, aby pokazać, że wkurzonych Polaków jest więcej niż tych zadowolonych. Jest nas więcej! I musimy to wykrzyczeć, bowiem Prawo i Sprawiedliwość już dawno utraciło mandat do sprawowania władzy. Musimy schować podziały do kieszeni. Trzeba się jednoczyć – mówił Jerzy Witkowski.

Po krótkim wystąpieniu lidera tego spotkania, uczestnicy manifestacji udali się na Plac 20 Października, by tam o godzinie 18.00 dołączyć do innej grupy protestujących. Łącznie swój sprzeciw wobec decyzji TK oraz chęć pozostania w UE wykrzyczało kilkadziesiąt, głównie starszych osób, które zapewniały, że zrobiły to dla swoich dzieci i wnuków. Gołym okiem bowiem było widać, że młodzi mieszkańcy nie byli zainteresowani tym wydarzeniem.

– Obawiam się, że już jest za późno… – westchnęła jedna z uczestniczek.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

Licznie zebrani członkowie koła i zaproszeni goście wysłuchali hymnu łącznościowców, po czym głos zabrał prezes koła ppłk w st. spocz. Józef Żeleźny. Witając zebranych...