19.2 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Przed nami 82. rocznica wydarzeń 20 Października
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Przed nami 82. rocznica wydarzeń 20 Października

82 lata temu, w dniach od 1 września do 25 października 1939 roku Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje w ramach operacji Tannenberg. Wówczas życie straciło ponad 20 tys. Polaków. Wśród nich byli mieszkańcy ziemi śremskiej, ksiąskiej i dolskiej.

82 lata temu Niemcy zebrali mieszkańców Śremu, Książa i Dolska, wśród nich wybrali elitę – działaczy społecznych, urzędników oraz nauczycieli i publicznie rozstrzelali. W Śremie egzekucja odbyła się 20 października 1939 r. Wówczas życie straciło 19 osób. Następnie na ksiąskim rynku rozstrzelano kolejnych 17 mężczyzn z okolic Książa i Dolska.

–  Aby uczcić pamięć o lokalnych Bohaterach, burmistrz Książa Wlkp., Teofil Marciniak oraz burmistrz Dolska, Barbara Wierzbińska serdecznie zapraszają na obchody 82. rocznicy rozstrzelania mieszkańców ziemi ksiąskiej i dolskiej, które odbędą się w niedzielę, 17 października – informuje ksiąski magistrat.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.45, mszą św. w intencji rozstrzelanych w kościele pw. św. Mikołaja i Wniebowzięcia NMP w Książu Wlkp. Następnie, w asyście 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych, uczestnicy przemaszerują na Rynek, gdzie przy Pomniku Rozstrzelanych, odbędzie się dalsza część obchodów.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie poświęcenie odnowionego grobowca księdza Franciszka Ksawerego Huebnera, żarliwego patrioty, w pełni oddanego sprawom naszego miasta, który przyczynił się między innymi do jego odbudowy po spaleniu Książa wiosną 1848 roku – wspomina burmistrz Książa

Tegorocznym obchodom towarzyszyć będą także: wystawa na ksiąskim rynku „Książ ’39. Niewinne straceni”, premiera książki zgłębiającej tematykę przebiegu operacji Tannenberg autorstwa Tomasza Cieślaka, przygotowanej we współpracy z Centrum Kultury Książ Wlkp. oraz organizowana już od kilku lat akcja Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Zapal znicz pamięci”.

Śrem pamięta

Natomiast obchody 82. rocznicy rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej zaplanowano dokładnie na dzień 20 października. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17.00, mszą świętą w kościele farnym. Na godzinę 18.00 zaplanowano modlitwę przy mogile, która znajduje się na cmentarzu parafialnym. Tuż po niej, na Placu 20 Października, odbędzie się apel poległych.

Śremskie obchody 82. rocznicy operacji Tannenberg zwieńczy spektakl pt. „Carmen Funebre” w wykonaniu teatru Biuro Podróży. Inspiracją do powstania tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna na Bałkanach.

W plenerowym spektaklu „Carmen Funebre” aktorzy używają spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. – Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują wśród publiczności lęk i współczucie. W naszym spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów porusza emocje widzów – zapewniają twórcy spektaklu.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Rodzaje kolektorów słonecznych – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to często wybierane rozwiązania, które pozwalają wykorzystać naturalną energię słońca. Co warto wiedzieć o kolektorach słonecznych? Co to są kolektory...

Blisko coraz bliżej awansu są piłkarze Zawiszy

Goście przyjechali do Dolska nastawieni na głęboką defensywę. Całym zespołem czekali na własnej połowie i liczyli na okazje z kontry. W pierwszej połowie Zawisza...

Będą sobie pluć w brodę?

– Nie mogę dojść do siebie po tej porażce – przyznał trener Michał Mocek. – Wciąż jesteśmy w grze, ale ja już powoli przestaję...