14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Kultura String Connection w Muzeum Śremskim
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

String Connection w Muzeum Śremskim

W piątek, 15 października w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego wystąpi jeden z najstarszych polskich zespołów jazzowych – String Connection. Wydarzenie pod patronatem Tygodnia Ziemi Śremskiej.

String Connection jest synonimem polskiego jazzu lat 80-tych. To grupa, która stała się żywą legendą i przeszła do historii jako jedna z najciekawszych formacji nurtu „young power” – zapewniają organizatorzy wydarzenia

Zespół powstał w lutym 1981 roku. Jego założycielami trzej byli muzycy wielokrotnie nagradzanej grupy „Warsztat” – skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz oraz basista Zbigniew Wrombel.

Następnie dołączył do nich pianista Janusz Skowron. – Mniej więcej rok później ukonstytuował się najbardziej znany skład zespołu, który pretendował do miana super-grupy. Tworzyli go Krzesimir Dębski, Janusz Skowron, Krzysztof Przybyłowicz plus saksofonista Andrzej Olejniczak i basista Krzysztof Ścierański – czytamy w notce prasowej. Z zespołem występowali także pianista Andrzej Jagodziński i perkusista Zbigniew Lewandowski.

String Connection ma na swoim koncie występy na wszystkich ważnych festiwalach jazzowych w Polsce, jak i za granicą. Muzycy koncertowali także w USA, Kanadzie i Związku Radzieckim. Wspólnie nagrali dziewięć płyt.

– W latach 80-tych zarówno zespół jak i tworzący go muzycy w cuglach wygrywali plebiscyty „Jazz Forum”. Popularność jaką cieszyli się w tym czasie, porównywalna była ze statusem polskich gwiazd rocka w okresie prosperity. Obecnie String Connection jest jednym z najstarszych zespołów jazzowych działających w Polsce – zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Koncert String Connection zaplanowano na piątek, 15 października o godz. 19.00 w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego. – Bilety w cenie 80zł można zakupić na stronie Bilety24.pl lub w kasie Muzeum Śremskiego – informuje Grzegorz Pawlak.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Tygodnia Ziemi Śremskiej.

String Connection w Muzeum Śremskim

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zginęły dwie osoby. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy

Do śmiertelnego wypadku doszło 29 lipca. Zginęły w nim dwie osoby w wieku 24 i 43 lat. Prokuratura sformułowała zarzut przeciwko 48-letniemu kierującemu dostawczym...

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...