19.2 C
Śrem
sobota, 2 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościCzy grozi nam paraliż z pogotowiem w roli głównej?
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Czy grozi nam paraliż z pogotowiem w roli głównej?

Ratownicy w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne żądają podwyżek. Także ci pracujący w Śremie. Nasi jeszcze nie strajkują, ale zastrajkowali w Poznaniu, co odbiło się także na bezpieczeństwie mieszkańców powiatu śremskiego.

W miniony piątek nastąpił kryzys w poznańskim pogotowiu ratunkowym. Na 26 zespołów wyjazdowych w systemie pracowało niespełna 10. Niedobór rąk do pracy sprawił, że rejon Poznania obsługiwały karetki pogotowia spoza tego powiatu. Pośród nich były również ambulanse stacjonujące w Śremie i przynajmniej w teoretycznym założeniu, mające nieść ratunek mieszkańcom powiatu śremskiego. Teoria swoją drogą, a praktyka swoją. Życie pokazało, że system PRM to domek z kart, który się sypie. W piątek mieszkańcy naszego powiatu mogli doświadczyć tego osobiście.

1,5h czekania na systemową karetkę pogotowia

Od lat biliśmy na alarm, że dwie systemowe karetki w powiecie to za mało, ale wojewoda był i jest nieugięty. Karetki i obsady nie chce dać, bo tłumaczy się demografią oraz czasami dojazdu, które mieszczą się w widełkach kwalifikujących nas jedynie do dwóch ambulansów w ramach PRM. Niech teraz wojewoda spojrzy w oczy tym uczestnikom piątkowych zdarzeń, nie jednego – bo były dwa w tym samym miejscu – którzy niemal półtorej godziny czekali na przyjazd systemowej karetki pogotowia, by fachowcy opatrzyli ich rany oraz obrażenia. Dojazd alarmowy w tym przypadku mieści się w widełkach czasowych wyznaczonych przez wojewodę? Wątpię.

Dobrze, że mamy strażaków, którzy „kwitli” tam przez ten czas, czekając na możliwość przekazania poszkodowanych załodze ratownictwa medycznego. Dobrze również, że na zdarzenie, zupełnie przypadkowo, najechała transportowa karetka śremskiego szpitala, która jest wyposażona w sprzęty medyczne, ale nie jest to wyposażenie na poziomie systemu PRM.

Stało się bowiem to, czego obawiano się. W tym konkretnym momencie na terenie powiatu nie było żadnego wolnego ambulansu, który dedykowany jest przede wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. A gdzie były? Jak się dowiadujemy, niosły między innymi ratunek mieszkańcom… Poznania.

Strażacy i wojskowi do ambulansów marsz!

Na szczeblu wojewódzkim zdecydowano więc zaradzić temu problemowi poprzez zaangażowanie do pracy w karetkach żołnierzy oraz strażaków z uprawnieniami ratownika medycznego. W śremskiej straży pożarnej w piątek wieczorem tuż przed 23 rozdzwoniły się telefony i dwie osoby z samego rana w sobotę, bez względu na to czy dla nich był to dzień wolny od służby czy nie, musiały stawić się w Poznaniu przed Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. Tak stawiło się łącznie około 100 osób.

Jednak i ci zastrajkowali i odmówili wejścia do karetek pogotowia. Powodów było wiele, a jednym z nich było to, że nie chcieli oni wchodzić pomiędzy środowisko ratowników medycznych walczących o swoje pieniądze, a ich pracodawcę.

Chcesz przeczytać więcej?

Zamów dostęp do cyfrowego wydania naszej gazety!

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe