3.8 C
Śrem
wtorek, 30 listopada, 2021
Strona główna Aktualności Na sygnale Uwaga seniorzy! Oszuści znów atakują
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Uwaga seniorzy! Oszuści znów atakują

Śremska policja ostrzega seniorów. W ostatnich dniach dwóch starszych mieszkańców Śremu zostało perfidnie oszukanych. Tym razem metodą „na prokuratora i policjanta”. Na czym ona polega?

We wtorek, 28 września w godzinach popołudniowych na Komendzie Powiatowej Policji w Śremie zjawiła się śremianka. Kobieta obawiała się, że została oszukana metodą „na prokuratora i policjanta”. I jak się okazało jej przypuszczenia były słuszne. Padła ofiarą szajki, która perfidnie wyłudza pieniądze.

– Z ustaleń w tej sprawie wynika, że dzień wcześniej, 27 września około godz. 13.30 w mieszkaniu seniorki zadzwonił telefon stacjonarny. Mężczyzna poinformował kobietę, że jest prokuratorem i dzwoni do niej, bowiem jej dowód osobisty, a także dowód jej męża zostały sfałszowane i w dwóch śremskich bankach jest mafia, która wypłaci im pieniądze z konta – relacjonuje podinsp. Ewa Kasińska.

Ponadto oszust zastosował znany „chwyt”. Powiedział seniorce, aby się nie rozłączała i zadzwoniła na numer 112. Kobieta uwierzyła oszustowi i działała cały czas zgodnie z jego poleceniami. Fałszywy prokurator poinformował śremiankę, że policja zdąży zamrozić pieniądze przed mafią, ale ona musi je wypłacić i przekazać policjantowi po cywilnemu.

Oszust zamówił ofierze taksówkę

– Śremianka najpierw wypłaciła 30 tysięcy z banku na osiedlu Helenki i osobiście przekazała te pieniądze oszustowi. Następnie, rozmawiając cały czas przez telefon komórkowy z oszustem podającym się za prokuratora, udała się do drugiej placówki bankowej w prawobrzeżnej części Śremu i tam wypłaciła ponad 7 tysięcy złotych. Te pieniądze seniorka również osobiście przekazała oszustowi. W międzyczasie oszust zamówił pokrzywdzonej taksówkę, aby nie musiała iść pieszo – wyjaśnia rzecznik KPP w Śremie.

Z informacji przekazanych przez śremską policję wynika, że w ubiegłym tygodniu w podobny sposób został oszukany inny śremski senior, który stracił 45 tysięcy złotych. – Dla tych ludzi są to ogromne straty. Niestety, mimo licznych i częstych policyjnych komunikatów, kampanii społecznych i zaangażowania różnych instytucji i mediów w nagłaśnianie kolejnych spraw, seniorzy nadal padają ofiarami oszustów – podkreśla Ewa Kasińska i przypomina, że niezwykle ważne jest to, by stale uświadamiać seniorów, rozmawiać z nimi i przypominać o czyhających zagrożeniach.

Źródłofot. pixabay
Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Komputery dostaną drugie życie – trafią do szkół

W Powiatowym Urzędzie Pracy wymieniono sprzęt komputerowy. Ze środków starostwa powiatowego w Śremie zakupiono nowe urządzenia. Stare sprzęty jednak nie trafią na złom, ale...

Jednak będą posługiwać się paszportem covidowym

- Podczas wtorkowego spotkania, wspólnie uznaliśmy, że zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie. Ustaliliśmy pewne zasady, które pozwolą nam aktywnie uczestniczyć w spotkaniach Klubu...

Doceniają swoją kobiecość

Projekt „Kobiecość To Ja” jest odpowiedzią na potrzeby kobiet z niepełnosprawnościami, które również pragną czuć się bezpiecznie i komfortowo. Uczestniczkami projektu są kobiety z...