17.9 C
Śrem
czwartek, 7 lipca, 2022
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
Strona głównaAktualnościNa sygnaleDzwonisz na nr 998, a tu odzywa się… Konin. Nadchodzi ważna zmiana
- reklama -spot_imgspot_img
- reklama -spot_img
- reklama -spot_imgspot_img
spot_img

Dzwonisz na nr 998, a tu odzywa się… Konin. Nadchodzi ważna zmiana

W przyszłym miesiącu nie dodzwonimy się już na numer alarmowy straży pożarnej. Nadciągają zmiany i wszystkie połączenie na numer 998 trafią do operatora numeru alarmowego 112.

Jeszcze dzwoniąc pod nr 998 połączymy się ze śremską strażą pożarną. Jednak już dzwoniąc na 997 nie połączymy się ze śremską policją, tylko z operatorem numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Koninie lub Poznaniu. Tak samo będzie od połowy października z numerem do straży pożarnej.

Padała data, kiedy rozpocznie się przełączanie połączeń z 998 na numer 112 w Wielkopolsce. Rozpoczęcie przełączania ustalono na 14 października. Cały proces ma zająć maksymalnie kilka dni.

Przełączenie numeru ze straży do Centrum Powiadamiania Ratunkowego nr 112 budzi uzasadnione obawy mieszkańców naszego powiatu. Wszak wiele mówi się o tym, że w przypadku zdarzeń czas dojazdu ma kluczowe znaczenie. Natomiast doświadczenie niejednokrotnie pokazało, jak w rzeczywistości wygląda przyjmowanie zgłoszeń przez operatora nr alarmowego 112. Pisaliśmy o tym niejednokrotnie na naszych łamach.

Miejmy nadzieję, że takie sytuacje jak chociażby opisywana przez nas tragedia, a której operator nr alarmowego 112 nie wysłał karetki do kobiety, a ta wkrótce po ty zmarła, nie będą więcej miały miejsca i służby straży pożarnej będą tak samo szybko dysponowane, jak do tej pory, gdy zgłoszenie wypływało do dyżurnego stanowiska kierowania PSP w Śremie, który odbierał telefon alarmowy 998.

Michał Czubak
Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe