9.4 C
Śrem
poniedziałek, 18 października, 2021
Strona główna Kultura Niecodzienna wystawa w kinie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Niecodzienna wystawa w kinie

Od minionego weekendu w Kinoteatrze Słonko możemy podziwiać sprzęty kinowe sprzed lat. Najstarszy z nich pochodzi z 1910 roku!

– W naszym Kinoteatrze Słonko trwa obecnie wystawa unikatowego sprzętu kinowego minionych czasów. Wszystko to dzięki uprzejmości miłośnika historii kinematografii Pana Zbigniewa Zapłaty, któremu serdecznie dziękujemy – mówi kierownik śremskiego kina Waldemar Paszkiewicz.

W holu kina obejrzeć można wiele ciekawych eksponatów. Począwszy od małych elementów, jak rolki transportowe, szpule do nawijania taśmy, czy przeźrocza reklamowe aż do tych najokazalszych, jak projektory dźwiękowe. Te, które znalazły swoje miejsce w śremskim kinie pochodzą z Rosji oraz Czech i wyprodukowane zostały w lata 50 i 60 XX wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje projektor kina niemego pochodzący z 1910 roku. Należy dodać, że wyświetlany za jego pomocą film poruszany był ręcznie a źródłem światła była lampa karbitowa. Jest to jedyny zachowany egzemplarz w Europie.

Bardzo ciekawie prezentuje się również kasa biletowa pochodząca z okresu sprzed II wojny światowej.

Dlaczego warto odwiedzić tę wystawę? – Możecie przekonać się, jak na przestrzeni wieków niesamowicie rozwinął się sprzęt do projekcji filmów. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć ponadczasowe eksponaty kinowe i cofnąć się do czasów powstania kina. Nie zwlekajcie. Czekamy na Was – zachęca do obejrzenia wystawy Waldemar Paszkiewicz.

Jeśli wybieracie się do kina lub przypadkiem przechodzicie tuż obok, wpadnijcie obejrzeć wystawę. Można oglądać ją przed każdym seansem lub podczas jego trwania. Przekonacie się, jak technika poszła do przodu oraz jak na przestrzeni lat ludzie udoskonali i zarazem ułatwiali sobie pracę.

A to ciekawe

Autobus stanął w płomieniach. Nocna akcja strażaków

Nocą, kilka minut po godzinie 3, straż pożarna została powiadomiona o pożarze autobusu jak się później okazało na ul. Włókniarzy w Śremie. Zgłoszenie było...

Uwijali się, jak w ukropie. Zamenhofa już otwarta

W czwartek 7 października rozpoczął się remont ul. Zamenhofa w Śremie. Natomiast już w piątek 15 października w godzinach wieczornych z ulicy zniknęła większość...

30-lecie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong

Cykl koncertów inauguruje obchody 30. rocznicy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej Śremsong, którego finałem będzie koncert jubileuszowy w maju 2022 roku. Organizatorem koncertów jest Janusz...