W niedzielę, 18 września na ksiąskich Mogiłach zrobiło się dość gwarno. We wczesnych godzin porannych rozpoczęła się budowa planu filmowego potrzebnego do nagrania inscenizacji bitwy o Książ. W tym projekcie udział wzięli: druhowie z OSP Włościejewice-Ługi, Kołacina i Książa Wlkp., pracownicy Centrum Kultury Książ Wlkp., pracownicy przedszkola „Bajkowy Świat” w Książu Wlkp., a także członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata i inni ochotnicy. Kilkadziesiąt osób wcieliło się w role uczestników wydarzeń, jakie miały miejsce 29 kwietnia 1848 r.
– Wydarzenie to jest efektem realizacji przez OSP Włościejewice-Ługi oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. projektu „Z kosą na Prusaka – inscenizacja historyczna w Książu Wlkp.” złożonego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 – wyjaśnia Mariola Kaźmierczak, szefowa ksiąskiego CK.
Za scenariusz i narrację odpowiedzialny był Tomasz Klauza, właściciel jedynego w Polsce muzeum poświęconego epoce napoleońskiej w Witaszycach, pasjonat historii, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojen napoleońskich.
Zdjęcia do inscenizacji bitwy o Książ powstawały zarówno na ksiąskich Mogiłach, jak i w Dworze Gogolewo. – Już niebawem będziecie mogli zobaczyć efekty naszej pracy. Dziękujemy wszystkim za udział w inscenizacji oraz za wypożyczenie najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku i strojów, bez których nie byłoby możliwe odtworzenie klimatu tamtej epoki – podkreśla Mariola Kaźmierczak.