0.1 C
Śrem
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Tak było na planie filmowym bitwy o Książ
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak było na planie filmowym bitwy o Książ

W Książu Wlkp. znów kręcą film. W chłodny niedzielny poranek udało się uwiecznić inscenizację bitwy o Książ, która miała miejsce 29 kwietnia 1848 roku. W tym projekcie udział wzięło kilkadziesiąt osób. Zdjęcia powstały na ksiąskich Mogiłach oraz w Dworze Gogolewo.

W niedzielę, 18 września na ksiąskich Mogiłach zrobiło się dość gwarno. We wczesnych godzin porannych rozpoczęła się budowa planu filmowego potrzebnego do nagrania inscenizacji bitwy o Książ. W tym projekcie udział wzięli: druhowie z OSP Włościejewice-Ługi, Kołacina i Książa Wlkp., pracownicy Centrum Kultury Książ Wlkp., pracownicy przedszkola „Bajkowy Świat” w Książu Wlkp., a także członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata i inni ochotnicy. Kilkadziesiąt osób wcieliło się w role uczestników wydarzeń, jakie miały miejsce 29 kwietnia 1848 r.

– Wydarzenie to jest efektem realizacji przez OSP Włościejewice-Ługi oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. projektu „Z kosą na Prusaka – inscenizacja historyczna w Książu Wlkp.” złożonego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 – wyjaśnia Mariola Kaźmierczak, szefowa ksiąskiego CK.

Za scenariusz i narrację odpowiedzialny był Tomasz Klauza, właściciel jedynego w Polsce muzeum poświęconego epoce napoleońskiej w Witaszycach, pasjonat historii, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojen napoleońskich.

Zdjęcia do inscenizacji bitwy o Książ powstawały zarówno na ksiąskich Mogiłach, jak i w Dworze Gogolewo. – Już niebawem będziecie mogli zobaczyć efekty naszej pracy. Dziękujemy wszystkim za udział w inscenizacji oraz za wypożyczenie najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku i strojów, bez których nie byłoby możliwe odtworzenie klimatu tamtej epoki – podkreśla Mariola Kaźmierczak.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

IV Kiermasz Bożonarodzeniowy w Brodnicy już za nami

5 grudnia w Brodnicy, przed Urzędem Gminy w Brodnicy odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. To już czwarta edycja kiermaszu, który rok rocznie cieszy cię sporym...

IMGW ostrzega przed oblodzeniem

Alert pogodowy dla powiatu śremskiego wydany został dzisiejszego dnia. W nim IMGW ostrzega przed oblodzeniem, które mogą wystąpić na drogach oraz chodnikach. Komunikat pogodowy...

CERT ostrzega. Uważajcie na oszustów grasujących w sieci

Wielu z nas zamieniło tradycyjne zakupy przedświąteczne na zakupy w sieci. Wiedzą o tym także przestępcy, którzy próbują wykorzystać tę sytuację i oszukać niczego...