10.9 C
Śrem
czwartek, 26 maja, 2022

Strona główna Aktualności Książ Wlkp. Tak było na planie filmowym bitwy o Książ
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Tak było na planie filmowym bitwy o Książ

W Książu Wlkp. znów kręcą film. W chłodny niedzielny poranek udało się uwiecznić inscenizację bitwy o Książ, która miała miejsce 29 kwietnia 1848 roku. W tym projekcie udział wzięło kilkadziesiąt osób. Zdjęcia powstały na ksiąskich Mogiłach oraz w Dworze Gogolewo.

W niedzielę, 18 września na ksiąskich Mogiłach zrobiło się dość gwarno. We wczesnych godzin porannych rozpoczęła się budowa planu filmowego potrzebnego do nagrania inscenizacji bitwy o Książ. W tym projekcie udział wzięli: druhowie z OSP Włościejewice-Ługi, Kołacina i Książa Wlkp., pracownicy Centrum Kultury Książ Wlkp., pracownicy przedszkola „Bajkowy Świat” w Książu Wlkp., a także członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata i inni ochotnicy. Kilkadziesiąt osób wcieliło się w role uczestników wydarzeń, jakie miały miejsce 29 kwietnia 1848 r.

– Wydarzenie to jest efektem realizacji przez OSP Włościejewice-Ługi oraz Centrum Kultury Książ Wlkp. projektu „Z kosą na Prusaka – inscenizacja historyczna w Książu Wlkp.” złożonego w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 – wyjaśnia Mariola Kaźmierczak, szefowa ksiąskiego CK.

Za scenariusz i narrację odpowiedzialny był Tomasz Klauza, właściciel jedynego w Polsce muzeum poświęconego epoce napoleońskiej w Witaszycach, pasjonat historii, ze szczególnym uwzględnieniem okresu wojen napoleońskich.

Zdjęcia do inscenizacji bitwy o Książ powstawały zarówno na ksiąskich Mogiłach, jak i w Dworze Gogolewo. – Już niebawem będziecie mogli zobaczyć efekty naszej pracy. Dziękujemy wszystkim za udział w inscenizacji oraz za wypożyczenie najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku i strojów, bez których nie byłoby możliwe odtworzenie klimatu tamtej epoki – podkreśla Mariola Kaźmierczak.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Śremska policja apeluje o czujność. Oszuści znów atakują! Na celowniku – seniorzy

Policjanci z Kalisza informują o tym, że we wtorek, 24 maja do 86-letniej seniorki, mieszkanki Kalisza, zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Nieznajomy...

OSP Lubiatowo otrzyma samochód strażacki

5 maja podczas sesji rady miejskiej gminy Kostrzyn podjęta została uchwała w sprawie pomocy rzeczowej dla gminy Dolsk. Docelowym beneficjentem jest OSP Lubiatowo, do...

Zaśpiewali z okazji Dnia Mamy. Popłynęły łzy…

Na ten moment czekali bardzo długo. Za nimi wiele długich prób. Mowa oczywiście o młodych wokalistach szkolących się w Studio Piosenki Melody, pod dyrekcją...