16.2 C
Śrem
piątek, 20 maja, 2022

Strona główna Aktualności Śrem Jerzy Jurga dołączył do Galerii Wybitnych Absolwentów LO
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jerzy Jurga dołączył do Galerii Wybitnych Absolwentów LO

W Liceum Ogólnokształcącym w Śremie odbyła się podniosła uroczystość. W piątek, 17 września do grona wybitnych absolwentów dołączył Jerzy Jurga. W wydarzeniu udział wzięły dzieci artysty.

W piątek, w samo południe w auli śremskiego LO odbyła się uroczysta gala z okazji wprowadzenia Jerzego Jurgi do Galerii Wybitnych Absolwentów. Pierwotnie wydarzenie to zostało zaplanowane na dzień 8 kwietnia 2020 roku i miało inaugurować obchody 80. rocznicy narodzin artysty. Pandemia popsuła jednak plany organizatorów. Wówczas trzeba było również przełożyć wręczenie uczniom wyjątkowych znaczków z logo LO.

W piątkowej uroczystości udział wzięły dzieci artysty – Monika i Jakub, którzy wraz z przyjacielem artysty odsłonili tablicę z wizerunkiem i biogramem Jerzego Jurgi. Laudację na temat życiorysu i twórczości artysty wygłosił Tadeusz Wełyczko, uczeń wielkiego mistrza i zarazem kurator wystawy poświęconej Jerzemu Jurdze, którą w ubiegłym roku przygotowało Muzeum Śremskiego.

Na koniec Tadeusz Wełyczko odsłonił medalion, który wmurowano w płytę chodnikową przed budynkiem liceum. Obok medalionu Jerzego Jurgi w tym miejscu znajdują się również medaliony innych wybitnych absolwentów, między innymi ks. Piotra Wawrzyniaka, Heliodora Święcickiego, Witolda Hulewicza czy Tadeusza Malińskiego.

Warto wspomnieć, że to Fundacja im. Jerzego Jurgi wystosowała w 2019 r. wniosek do Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im. gen. Józefa Wybickiego  w Śremie o wprowadzenie Jerzego Jurgi do Galerii Wybitnych Absolwentów.

Stowarzyszenie podjęło aprobującą w tej sprawie uchwałę, a następnie zarząd fundacji przekazał Stowarzyszeniu środki finansowe na wykonanie tablicy pamiątkowej i medalu – wyjaśnia Adam Podsiadły

Przypomnijmy, że Jerzy Jurga urodził się 3 lipca 1940 roku w Śremie. Zmarł w 2009 roku. W 1953 roku ukończył Szkołę Podstawową nr 1 i kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym. Maturę zdał w 1958 roku. Był artystą malarzem i konstruktorem kusz. Pracował najpierw jako nauczyciel w szkole podstawowej. Później był nauczycielem wychowania plastycznego w śremskim liceum. Prowadził także otwarte wykłady o sztuce w Bibliotece Publicznej w Śremie. Przyczynił się również do wznowienia w 1990 roku działalności Bractwa Kurkowego w Śremie. Pomnik artysty znajduje się na śremskiej promenadzie.

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Motocyklem wbił się pod samochód. Trafił do szpitala

Dziś to już drugie zdarzenie na tym odcinku drogi wojewódzkiej. Wcześniej na centrum ogrodniczego zderzyły się dwa pojazdy. Teraz do niego doszło na wysokości...

Sikorskiego. Zderzenie dwóch aut na prostej

Służby informacje o zderzeniu pojazdów otrzymały około godziny 9.30. Ze zgłoszenia wynikało, że na prostym odcinku drogi wojewódzkiej 310 w Psarskiem doszło do zderzenia...

Zaproszenie na Książkę z autografem – The Wind Of Change

Muzeum Śremskie wraca z cyklem spotkań z autorami książek. – Wracamy w nieco zmienionej formule i w nowej, atrakcyjnej formie – zapewniają organizatorzy. Pierwsze wydarzenie...