15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Kultura Kultura w drodze dotarła na Psarskie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Kultura w drodze dotarła na Psarskie

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Psarskim oraz Koło Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „SMOKI” biorą udział w programie „Kultura w drodze”. Cykl warsztatów artystycznych prowadzą poznańscy artyści.

Warsztaty realizowane są w ramach programu „Kultura w drodze” przygotowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Założeniem programu jest, aby artyści i animatorzy kultury realizowali projekty artystyczne i edukacyjne, adresowane do mieszkańców miejscowości oddalonych od większych centrów kultury. Wydarzenia kulturalne odbywają się w miejscu zamieszkania odbiorców, co umożliwia wzięcie w nich udziału bez konieczności przemieszczania się. Dla mieszkańców DPS Psarskie oraz dzieci z Koła Smoki to wymarzone rozwiązanie.

Wszystko zaczęło się od Koła Smoki, które otrzymało propozycję wzięcia udziału w projekcie. Maria Stefaniak zaprosiła do programu także podopiecznych domu pomocy.

Podopieczni Koła Smoki

Projekt realizowany jest przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu Janusza Andrzejewskiego oraz skrzypaczkę Marię Białecką.

W ramach programu przeprowadzony zostanie cykl warsztatów, które poprowadzą poznańscy artyści. Podczas spotkań przy pięknych dźwiękach skrzypiec uczestnicy ćwiczą oddychanie, artykulację, zdolności aktorskie oraz wokalne. Tytuł roboczy całego przedsięwzięcia to „Wielkopolskie ogrody”. Dlaczego właśnie ogrody? Bo akcja dzieje się w przepięknym ogrodzie otaczającym budynek DPS -u. To tutaj w ubiegłym tygodniu podopieczni z DPS oraz dzieci z Koła nagrywali krótkie scenki, które składać się będą na film będący zwieńczeniem projektu.

Teksty do filmu pisze pedagog, opiekun amatorskiego teatru działającego przy DPS – Violetta Dudkowiak. O oprawę muzyczną dba Maria Białecka. Nad wyrazem artystycznym i umiejętnościami aktorskimi czuwa Janusz Andrzejewski. Opiekunem spotkań jest Maria Stefaniak oraz Tadeusz Kaczmarek. – Mieszkańcy są zachwyceni tymi spotkaniami. Jest to dla nich zupełny inny wymiar obcowania z kulturą – mówi Violetta Lempaszak, dyrektor DPS.

We poniedziałek, 13 września podczas drugiego już spotkania odbyła się analiza nagranych do tej pory materiałów oraz dalsze ćwiczenia aktorskie i wokalne. Dzieci z Koła Smoki przy akompaniamencie skrzypaczki oraz Leszka Wawrzynowicza ćwiczyły swoje piosenki. Wykorzystały przy tym różne instrumenty. Efekty ich prac będzie można zobaczyć podczas jubileuszu 15 – lecia istnienia Koła.

Wszyscy są bardzo szczęśliwi, że wspierana programem kultura dotarła właśnie na Psarskie.

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...