15.1 C
Śrem
poniedziałek, 20 września, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Jest akt oskarżenia w sprawie oprawców z ulicy Wschodniej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Jest akt oskarżenia w sprawie oprawców z ulicy Wschodniej

Prokuratura rejonowa w Śremie skierowała do sądu akt oskarżenia wobec czterech osób podejrzewanych o znęcanie się nad osobą nieporadną. Zarzut usłyszeli Aneta i Sławomir S., ich córka oraz inny członek rodziny. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

W sierpniu br. prokurator nadzorująca sprawę skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie oprawców z ulicy Wschodniej. Zarzut brzmiący „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8” (Art. 207. p. 1a. KK) usłyszały cztery osoby zamieszane w znęcanie się nad niepełnosprawną kobietą.

– Dodatkowo jedna z osób usłyszała również zarzut dotyczący naruszenia czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni – wyjaśnia prokurator Renata Mikołajczak i dodaje, że kodeks karny za takie działanie przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Aneta oraz Sławomir S. nadal pozostaną za kratami. Sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu. W areszcie pozostanie również inny członek rodziny, także podejrzewany o znęcanie się nad panią D. Ten środek zapobiegawczy nie dotyczy tylko Martyny S., córki państwa S., która mimo ciążących zarzutów, cieszy się wolnością. – W tym przypadku nie było konieczności zastosowania aresztu – tłumaczy prokurator Mikołajczak.

Przypomnijmy, że na przełomie maja i czerwca br. na światło dzienne wyszła sprawa okrutnego znęcania się nad niepełnosprawną seniorką. Przez kilka ostatnich lat państwo S. z ulicy Wschodniej w Śremie znęcali się nad 65-letnią kobietą, którą przygarnęli pod swój dach. Okazuje się, że zrobili to z pobudek czysto finansowych. Zabierali pani D. rentę. Kobietę natomiast nękali.

Znęcali się nad chorą seniorką. Trafili do aresztu

Kryminalni z KPP w Śremie zebrali materiał dowodowy, z którego wynikało, że starszą kobietę bito, wydzielano jej pożywienie, ograniczano korzystanie z toalety, a nawet zmuszano do jedzenia wymiocin. Ponadto oprawcy zmuszali ją do rozbierania się, po czym polewali ją zimną wodą. Podczas policyjnego dochodzenia wyszło również na jaw, że schorowaną seniorkę zmuszano do spania w nieogrzewanym pomieszczeniu, w brudnej pościeli lub na podłodze w kuchni. Kobieta chodziła w odzieży zabrudzonej fekaliami, zniszczonej i nieadekwatnej do panujących warunków atmosferycznych. Nad śremianką znęcano się też psychicznie. To wszystko działo się latami. Co ciekawe, sąsiedzi czy rodzina byli nieświadomi tego co dzieje się za murami domu przy Wschodniej. Tak przynajmniej twierdzili.

W  mediach  społecznościowych,  swego  czasu,  krążył  film,  który  ewidentne pokazuje,  że seniorka była ofiarą, a oprawcy się nad nią okrutnie znęcali. Na pierwszym planie widać nagą, starszą i bezbronną kobietę. W tle słychać głos młodej osoby, która nakazuje odartej z godności seniorce tańczyć. Ta potulnie wykonuje polecenia.

Dziś pani D. jest bezpieczna i przebywa w ośrodku pielęgnacyjno-opiekuńczym. Dochodzi do siebie po wielu latach cierpienia, które zgotowali jej bliscy. Czy spotka ich za to kara?

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

Zrobili krok do mistrzostwa

Za nami trzeci weekend z Green Bike Ligą. Tym razem walkowerów było już dużo mniej, bo nie stawiły się jedynie Niesłabin i Kawcze. PUH Cynk...

Na crossie bez kasku. Nieprzytomny motocyklista w szpitalu

Około godziny 15.30 policja oraz pogotowie ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na motocyklu typu cross. Doszło do niego w trudno dostępnym terenie za wałami...

QuaRunTina – trzecia wystawa prac Matyldy Lepieszy

Wystawę prac pod nazwą QuaRunTina, w znacznej części są to grafiki i rysunki piórkiem, będzie można oglądać w salach wystawowych naszej biblioteki do 1...