14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Bogusław K. spod Śremu w zorganizowanej grupie przestępczej
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Bogusław K. spod Śremu w zorganizowanej grupie przestępczej

Bogusław K., mieszkaniec gminy Śrem, zatrzymany za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mieszkaniec jednej z miejscowości pod Śremem w gronie kilku osób, wobec których sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

18 sierpnia we wczesnych godzinach porannych na terenie jednej z miejscowości w gminie Śrem, a także w powiecie grodziskim jak i Gdyni i Poznania działania przeprowadzało Centralne Biuro Śledcze Policji z Gdańska wspólnie z policjantami KMP w Poznaniu z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą.

Działania służb wymierzone były w grupę zajmującą się produkcją oraz wprowadzaniem na rynek podrabianych żeli do prania, proszków oraz odplamiaczy. – Wśród nich znaleźli się także mężczyźni zajmujący kierownicze funkcje w tym przedsięwzięciu – przekazuje Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskich policjantów.

Nielegalny proceder trwał od kilkunastu miesięcy

Wiosną 2020 roku policjanci z Poznania uzyskali informacje, że w okolicach stolicy Wielkopolski znajduje się wytwórnia podrabianych artykułów chemicznych. Zbierając materiały dowodowe potwierdzili, że taki proceder się odbywa. Ustalili także wszystkie osoby zamieszane w to przedsięwzięcie oraz podział ról. Odkryli sposób działania tych osób – przekazuje Borowiak

„Centralą” była legalnie działająca fabryka chemii gospodarczej, gdzie produkowane były żele oraz proszki do prania i odplamiacze. Produkty trafiały do oddalonej od stolicy Wielkopolski o kilkadziesiąt kilometrów niewielkiej miejscowości, gdzie trwał przestępczy proceder. W nowym miejscu płyny i proszki były oklejane podrobionymi etykietami znanej, światowej marki mówi Borowiak.

Podrobiony produkt trafiał na międzynarodowe rynki

Grupa licząca w sumie 11 osób nie zadowalała się jedynie sprzedażą podrobionej chemii gospodarczej na rodzimym rynku. Dla nich także liczył się zysk z eksportu, gdzie można było zbić znacznie większe pieniądze na fałszywkach.

Jak podaje policja podrobiony towar trafiał między innymi za naszą zachodnią granicę, ale także był eksportowany znacznie dalej. Produkty imitujące oryginalne były także eksportowane do tak egzotycznych krajów, jak chociażby Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Bogusław K
Podrabiane produkty były przelewane w pojemniki renomowanej firmy i sprzedawane pod jej szyldem.

12 mln zł strat

Jak ustalono w trakcie trwającego postępowania, straty firmy, której produkty podrabiano między innymi na terenie gminy Śrem liczone są co najmniej w 12 mln zł. Na taką bowiem kwotę – jak ustalono – zorganizowana grupa przestępcza wprowadziła do obrotu płynów do prania i środków czyszczących.

11 zatrzymanych, pośród nich mieszkaniec gminy Śrem

W dniu 18 sierpnia 2021 roku, na polecenie prokuratora, zatrzymano 11 osób zaangażowanych w proces wytwarzania, fałszowania, przechowywania i dystrybucji produktów chemii gospodarczej.

Materiały dowodowe pozwoliły prokuratorom z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu przedstawić wszystkim zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a niektórym z nich także zarzut kierowania tą grupą – przekazuje Andrzej Borowiak z KWP Poznań.

– Arkadiuszowi G. i Bogdanowi N. przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą (art. 258 § 3 k.k.) zajmującą się produkcją oraz sprzedażą płynów do prania i czyszczenia, opatrzonych fałszywymi znakami towarowymi. Pozostałe dziewięcioro zatrzymanych osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej – mówi z kolei Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Jedną z osób, która została tymczasowo aresztowana przez sąd i najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie śledczym jest 63-letni mieszkaniec gminy Śrem.

Bogusław K. (mieszkaniec gm. Śrem – dop. red.) podejrzany jest w tej sprawie o popełnienie przestępstw z art. 258 par 1 k.k. i art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej. Wobec tego podejrzanego sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące – dopowiada prokurator Wawrzyniak.

– Prokurator zabezpieczył także mienie podejrzanego Arkadiusza G., obciążając, stanowiące jego własność nieruchomości, hipotekami do wysokości 9 milionów złotych – wymienia prokurator.

W sumie tymczasowo aresztowano kierownictwo grupy oraz trzy kolejne osoby. Wobec pozostałych sześciu zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokościach od 5 do 30 tys. zł i dozoru policji.

Materiał pierwotnie ukazał się na łamach papierowego wydania Tygodnia w dniu 2 września 2021 r.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...

Święto Wojsk Łączności i Informatyki

Licznie zebrani członkowie koła i zaproszeni goście wysłuchali hymnu łącznościowców, po czym głos zabrał prezes koła ppłk w st. spocz. Józef Żeleźny. Witając zebranych...