-2.2 C
Śrem
piątek, 21 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Dolsk Boją się, że woda z drogi powiatowej będzie zalewać ich posesje
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Boją się, że woda z drogi powiatowej będzie zalewać ich posesje

Remont drogi powiatowej z Masłowa do Nowieczka sprawił, że w trybie pilnym mieszkańcy tej pierwszej wsi zorganizowali spotkanie z mediami i dyrektorem PZD w Śremie. Lokalna społeczność boi się, że woda z drogi będzie zalewała ich posesje.

– Chodzi nam szczególnie o odpływy wody – mówi Marek Jurga, sołtys wsi Masłowo. – Woda puszczona jest w bardzo płytki rowek drogi gminnej, gminy Dolsk. Oczywiście przedstawiciela gminy nie ma, ale czego się po nich spodziewać – komentuje sołtys wsi. Sołtys zaznacza, że drogę sami sobie utwardzili, a teraz cała woda, której nie jest w stanie zebrać płytki rowek, podmywa drogę.

To tylko jeden z problemów i obaw mieszkańców wsi. Kolejnym jest deszczówka spływająca prosto z drogi powiatowej na prywatne posesje. – Proszę zobaczyć, zrobili tutaj ściek, ale krawężnika nie podnoszą i wszystko zaraz mi leci na moje podwórko – mówi jeden z mieszkańców wsi obecnych na spotkaniu z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg w Śremie. – To jest jakaś fuszera – kwituje sprawę. Podobnie uważa większość, która uczestniczyła w spotkaniu. Było to raptem kilkanaście osób, nie licząc radnych powiatowych i opozycyjnych z gminy Dolsk.

Obiecali nam, że podniosą krawężniki, a jedyne co zrobili to położyli ściek. Teraz na to pójdzie nakładka asfaltowa i droga będzie wyżej niż wjazd do mojej posesji. To gdzie ta woda ma uciekać z drogi? No oczywiście, że na nasze podwórka – żali się kolejna osoba

Zarzuty te odpiera Dominik Różycki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Śremie. – Proszę dać mi się wytłumaczyć – mówił. – Jak widzicie państwo, prace na drodze jeszcze trwają i jak obiecywałem, że te krawężniki będą podniesione, tak zostanie to wykonanemówił do zgromadzonych. – W tej chwili nie może być to zrobione, bo jeszcze nie jest położona nakładka asfaltowa, ale jak to się stanie, to krawężniki będą podniesione i woda z drogi powiatowej nie będzie wdzierała się na państwa podwórka – przekonywał.

Nie do wszystkich te obietnice trafiały. Niektórzy naciskali na dyrektora, żeby te prace zostały wykonane w trybie pilnym. Nie ma co się zresztą dziwić, w ubiegłym tygodniu, kiedy doszło do tego spotkania, przez kilka dni rzęsiście padało i woda już czyniła spustoszenia na posesjach i w piwnicach. Przynajmniej w jednym przypadku mieszkańcy musieli ją wypompowywać z piwnicy.

Podczas spotkania pytano również dyrektora, dlaczego remontowana jest droga, ale już chodniki nie. Tutaj odpowiedz była jasna – wszystkiemu winny brak kanalizacji we wsi. Ta ma biec pod chodnikami, więc dopiero gdy gmina Dolsk zafunduje mieszkańcom wsi kanalizację, wówczas będzie możliwa wymiana chodników. W tej chwili to mija się z celem.

Spoglądając na budżet gminy Dolsk raczej nie możemy się spodziewać dość rychłej inwestycji w skanalizowanie wsi, a co za tym idzie – mieszkańcy jeszcze przez bliżej nieokreślony czas będą zmuszeni korzystać ze starych chodników.

Konkluzją spotkania było zapewnienie dyrektora PZD, że będzie miał on na względzie wszelkie uwagi mieszkańców wsi, które przekaże wykonawcy robót. Dominik Różycki zapewnił też, że PZD robi drogę z odwodnieniem, a więc mieszkańcy wsi nie muszą się obawiać, że woda z drogi powiatowej będzie zalewać ich posesje. Tylko najpierw wszelkie prace drogowe w tym zakresie muszą zostać zakończone.

Warto podkreślić, że remont drogi w Masłowie nie był planowany w tym roku. Dzięki oszczędnościom z poprzednich przetargów udało się zachować środki finansowe w budżecie powiatu śremskiego, dzięki którym inwestycja może być realizowana.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Nie brakuje chętnych na remont dróg w gminie

Do przetargu na remont dróg w Brodnicy stanęło trzech oferentów, przy czym żaden nie jest z naszego powiatu i każdy mieści się w cenie,...

Śremska policjantka dała Julce nadzieję

„Pani kierownik, proszę podziękować ode mnie tej internetowej pani policjantce. U nas w domu dużo się zmieniło, mama ma pracę, ojciec już z nami...

Ponad pół powiatu w niebieskiej strefie ASF

Ponad pół powiatu śremskiego znalazło się w niebieskiej strefie ASF, czyli w obszarze zagrożenia afrykańskim pomorem świń. W tej strefie znalazły się gminy Śrem,...