14.1 C
Śrem
wtorek, 19 października, 2021
Strona główna Aktualności Śrem Fiasko akcji krwiodawczej w Śremie
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Fiasko akcji krwiodawczej w Śremie

Raptem 6 osób oddało krew podczas dzisiejszej akcji krwiodawczej w Śremie. Organizatorzy, Śremski Sport, zaskoczony jest tak niską frekwencją i praktycznie znikomym zainteresowaniem. Tym bardziej, że poprzedni akcje miały całkiem dobrą frekwencję.

– Nie wiemy, co się stało – mówi Krzysztof Lewandowski ze Śremskiego Sportu. – Tak źle jeszcze nie było – dodaje. Przez kilka godzin, podczas których przy Śremskim Sporcie stał krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, tylko 6 osób oddało krew. Chętnych było dwukrotnie więcej, jednak z punktu widzenia lekarza RCKiK połowa z tych osób nie została dopuszczona do oddawania krwi.

Mimo niepowodzenia w tej czwartej zorganizowanej przez Śremski Sport akcji, organizator nie zamierza się poddawać. W przyszłym roku na wczesną wiosnę znów zorganizujemy akcję zbiórki krwi zapewnia Lewandowski.

Wynik dzisiejszej zbiórki zaskakuje, tym bardziej, że wyniki z lat poprzednich pokazały, że przed Śremski Sport, by oddać krew, przychodzą krwiodawcy. W poprzedniej zbiórce było 39 chętnych, 30 było jeszcze wcześniej, a podczas inauguracyjnego przedsięwzięcia do krwiobusu zgłosiło się 36 chętnych krwiodawców.

Ci, którzy z jakiś powodów nie mogli przyjść dziś i oddać krwi, mogą skorzystać z tej okazji w niedzielę. Wówczas w Kórniku, w lokalnej jednostce OSP Kórnik, odbędzie się zbiórka krwi. Warto brać udział tego typu przedsięwzięć, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ta właśnie krew będzie potrzebna właśnie Tobie. Lepiej, żeby banki krwi nie narzekały na jej brak. Póki co to jedyny życiodajny płyn, którego nie da się wytworzyć syntetycznie, dlatego tym bardziej jest ważne, aby systematycznie i cyklicznie oddawać krew w punktach zbiórki.

Michał Czubak
Dziennikarz. Publikował w prasie i telewizji m.in. w Polska The Times, Głos Wielkopolski, TV Wielkopolska.

A to ciekawe

Zginęły dwie osoby. Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy

Do śmiertelnego wypadku doszło 29 lipca. Zginęły w nim dwie osoby w wieku 24 i 43 lat. Prokuratura sformułowała zarzut przeciwko 48-letniemu kierującemu dostawczym...

Wygrali mimo osłabienia

Przed sobotnim meczem trener Hubert Sciak był pełen obaw, bo do Rawicza śremski zespół udał się bez kilku zawodników. Sporo rotacji w składzie Od kilku kolejek...

NFM Orkiestra Leopoldinum w Muzeum Śremskim

W sobotę, 30 października w śremskim muzeum wystąpi NFM Orkiestra Leopoldinum. - W ciągu czterdziestu lat swej działalności NFM Orkiestra Leopoldinum osiągnęła znaczącą pozycję...