2.1 C
Śrem
czwartek, 27 stycznia, 2022
Strona główna Aktualności Uczcili jubileusz 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Uczcili jubileusz 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

W minioną sobotę, 4 września poczty sztandarowe z Pyszacej, Śremu i Wyrzeki wzięły udział w obchodach jubileuszu 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Uroczystość odbyła się na Placu Zamkowym w Warszawie.

W sobotę, 4 września pod hasłem „W jedności siła” odbyły się obchody 100-lecia utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Na Placu Zamkowym w Warszawie spotkali się przedstawiciele OSP z całego kraju. A wśród nich poczty sztandarowe z Pyszącej, Śremu i Wyrzeki.

Uroczystość rozpoczęła msza świętej w Archikatedrze Warszawskiej pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej ks. bp Michała Janocha i kapelanów straży pożarnej.

Następnie uczestnicy przeszli na Plac Zamkowy, gdzie przemówienia okolicznościowe wygłosili Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Obchodzony jubileusz to jeden wiek – 100 lat ratowania życia, 100 lat ratowania mienia, 100 lat patriotyzmu i jednocześnie 30 lat wspólnej misji z Państwową Strażą Pożarną. Życzę wszelkiego dobra oraz dziękuję naszym braciom z Ochotniczych Straży Pożarnych za wspólną służbę na rzecz ratowania zdrowia, życia, mienia i środowiska – podkreślał Bartkowiak

Podczas uroczystości odczytano również listy od Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Strażaków i szefa WOŚP Jerzego Owsiaka.

Z okazji 100-lecia wszystkie jednostki OSP i oddziały związku biorące udział w uroczystości otrzymały okolicznościowe medale.

Przypomnijmy, że Główny Związek Straży Pożarnych RP powstał w dniach 8-9 września 1921 r.  Aktualnie, ZOSP RP zrzesza ponad 16 tys. jednostek OSP, w których działa ok. 700 tys. członków.

 

Dominika Górna
Dziennikarz, politolog i kibic speedwaya

A to ciekawe

WOŚP 2022. Możesz zdobyć rower Lewandowskiego

30. finał WOŚP tuż tuż. W niedzielę, 30 stycznia wielkie granie. Krówka Mała już dziś prezentuje pierwsze gadżety, które trafiają na licytacje. A wśród...

Chciała uniknąć zderzenia, dachowała

Zdarzenie miało miejsce około godziny 9.20. Na prostym odcinku drogi dachowała toyota yaris. Kobieta, która podróżowała samochodem wyszła z niego o własnych siłach. Wezwano...

Nawrot zostaje. Grupie radnych nie udało się odwołać przewodniczącego

Czworo radnych (Janina Pawełczyk, Jarosław Kaczmarek, Krystian Mejza i Andrzej Michałowski) chciało odwołania Romualda Nawrota z funkcji przewodniczącego rady w Dolsku. Zdaniem tej czwórki przewodniczący...